3. Havalimanı işçileri bu sabah çalışma koşullarına karşı eyleme geçti. Eylemin büyümesi üzerine TOMA’larla şantiyeye gelen jandarma ekipleri eyleme müdahale etti.

İstanbul’daki 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah eylem başlattı. Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.

JANDARMADAN GAZ BOMBASI

Eylem üzerine inşaat sahasına çok sayıda jandarma çağrıldı. TOMA’larla şantiyeye giren jandarma ekipleri ‘işçilerin kaldığı koğuşlara girerek eylemin kanunsuz’ söyledi. Yağmur nedeniyle eyleme kısa süreli ara veren işçilerin koğuşların olduğu yeniden toplanması üzerine jandarma ekipleri işçilere gaz bombalarıyla saldırdı. Öte yandan şirket yetkilileri eylem nedeniyle işçilere temsilcilerini seçme ve görüşme yapma çağrısında bulundu.

İNŞAAT-İŞ: YÖNETİM BİNASININ CAMLARI KIRILDI

İnşaat-İş Sendikasının Twitter hesabından yapılan açıklamada “3. Havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir” denildi.

Eylemi görüntüleyen üyelerinin “Video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildiğini aktaran İnşaat-İş, “Plazaların olduğu yere doğru yürüyüş gerçekleşiyor. Yönetim binasının camları kırıldı. Eyleme katılan işçi sayısı giderek artıyor” paylaşımında bulundu.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Öztutan “3.Havalimanında inşaat işçisi arkadaşlarımız kampta kaldıkları koğuşta çalışma sahasına gitmek için bindikleri servisin yetersiz olmasından dolayı günlerdir tepkilerini dile getiriyorlar. Birkaç gündür yağışlı havalarla birlikte işçiler servisleri beklerken sırılsıklam olup çalışma sahalarına gidiyordu. Firma yetkilileri bununla ilgili her zaman ki gibi herhangi düzenleme yapmadı çünkü onlar için bunlar maliyet karından zarar olarak görüyor. Daha önce beslenme barınma iş cinayetlerine dair önlemler düzenlemeler gerçekleştirilmedi. Artık işçilerin sabrı son servis rezaleti ile taştı işçiler köle olmadıklarını göstermek için bugün tepkilerini ortaya koydu.” açıklaması yaptı.

‘METRO GÖÇÜĞÜNDE ARKADAŞLARIMIZ İÇERİDE KALDI’

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirilmesi planlanan havalimanı, uzun süredir kötü çalışma koşulları ve iş cinayetleriyle gündeme geliyor. Cumhuriyet’e konuşan ismini vermek istemeyen bir işçi ise çalışma koşullarına ilişkin şunları söyledi; “Dün otobüs kazası oldu orada arkadaşımız yaralandı. Ondan önceki gün yine arkadaşlarımız yaralandı. Arkadaşımız çatıdan düştü o yaralandı. Metro göçüğünde arkadaşlarımız içeride kaldı. Söylenmiyor bunlar ” dedi.

Çalışma şartlarının çok kötü olduğunu vurgulayan 3. havalimanında çalışan işçi “Yağmurun altında bekletiyorlar. Odalarımız tahtakurusu, pire dolu” ifadelerinde bulundu.

‘HER GÜN İKİ TANE ÖLÜ ÇIKIYOR’

3.havalimanında çalışan işçi, her gün iki kişinin öldüğünü iddia ederek şöyle dedi; “Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal’de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz” dedi.

‘DEVLETİN KABUL ETTİĞİ 30’DAN FAZLA ÖLÜM VAR’

3. havalimanı inşaatında yaşanan işçi ölümlerine ilişkin de açıklama yapan Öztutan “Bakanlığın kabul ettiği 29’du 35’in üzerine çıktı. Şantiye açıldığından beri devletin kabul ettiği 30’dan fazla ölüm var. Rakamlarla ilgili tartışma var biz buna çok anlam veremiyoruz. Rakam tartışmasına girmek yerine açıklanan ölümlerle ilgili bir cezai işlem yapıldı mı? Bunu sormamız gerekiyor.” dedi. (Kaynak: Evrensel/Cumhuriyet)