İstanbul ve Ankara’da yapılmak istenen eylemlere müdahale eden polis AFP muhabiri Bülent Kılıç’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

3. Havalimanı işçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve iş cinayetlerinin son bulması için dün eylem yapmıştı. Gece saatlerinde koğuşları basan jandarma 543 işçiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar arasında sendika temsilcileri de vardı.

İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş Sendikası havalimanı işçileriyle dayanışma amacıyla bu akşam İstanbul ve Ankara’da kitlesel basın açıklaması çağrısı yapmıştı. Gözaltına alınan işçilerin serbest bırakılması için yapılmak istenen basın açıklaması öncesinde polis Kadıköy Khalkedon Meydanı’nı kordona aldı.

Basın açıklamasına izin vermeyen polis kitleye gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahale etti. İlk bilgilere göre AFP muhabiri Bülent Kılıç’ın da aralarında olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve DİSK YK Üyesi Kanber Saygılı ile demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de yer alıyor.

İNŞAAT İŞ SENDİKASI: 35-40 KİŞİ GÖZALTINDA

İnşaat İş Sendikası daha sonra paylaştığı bilgiyle gözaltı sayısını 35-40 olarak güncelledi.

 

ANKARA’DA 5 GÖZALTI

Aynı saatlerde Ankara’da yapılmak istenen dayanışma eylemine müdahale eden polis burada da 5 kişiyi gözaltına aldı. İnşaat İş Sendikası Ankara Temsilcisi Murat Çoban’ın da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi.