İSTANBUL – Önceki gün tahliye edilen HHB ve ÇHD üyesi 4 avukat çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. Hakkında yakalama kararı bulunan avukat Selçuk Kozağaçlı ise adliyeye geldi.
Halkın Hukuk Bürosu (HHB) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 17 avukat hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, önceki gün görülen duruşmada tahliye kararı vermişti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, karara itiraz ederek 17 avukatın tutuklanmasını istedi. İtirazı değerlendiren İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 avukat hakkında gözaltı kararı verdi. Mahkemenin kararı üzerine avukatlar Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu, Ahmet Mandacı ve Behiç Aşçı gözaltına alındı.
AVUKATLAR SUSMA HAKKINI KULLANDI
Sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirilen avukatlar Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Behiç Aşçı, nöbetçi İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Avukatlar mahkemede susma hakkını kullandı. Mahkeme heyetinin kimlik tespiti yaptığı sırada bile avukatlar heyete yanıt vermedi.
Duruşmada söz alan avukat Güçlü Sevimli, eşi benzeri kolay kolay görülmeyecek bir durumla karşı karşıya olduklarını dile getirerek, “Oysa mahkemeden beklenen, verdiği kararının arkasında durmasıydı ve dosyayı itiraz merci olan İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesiydi. Hayatın olağan akışı bunu gerektirir” dedi. Güçlü, avukatlar olarak mahkemeden herhangi bir talepte bulunmayacaklarını söyledi.
AVUKATLAR TALEPTE BULUNMADI
Avukat Mehdi Zana Akkaya ise söz alarak, mahkemenin vereceği karara güvenmeyeceklerini dile getirdi. Avukat Nergiz Tuğba Aslan da, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye kararından dönmesini hatırlatarak, “İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sözünü yedirten  ve kararını değiştiren güç oldukça tehlikelidir. Meslekten olabilirsiniz, tayin olabilirsiniz. Bir gecede tayininiz başka bir yere çıkabilir. Sizler de bu durumun bir parçası olabilirsiniz. Vereceğiniz karar tarihe geçecek. Bu nedenle sizden herhangi bir talepte bulunmayacağız” diye konuştu.
4 AVUKAT TUTUKLANDI
Avukat Ayşe Acinikli de mahkemenin görüşünün belli olduğunu, bu nedenle mahkeme heyetini reddettiğini belirtti. Ardından mütalaa veren iddia makamı, 4 avukatın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti de, 4 avukatın tutuklu yargılanmasına karar verdi.
KOZAĞAÇLI ADLİYEDE
çanakkale’de gözaltına alınan Avukat Ahmet Mandacı’nın ifade işlemleri devam ediyor. Mandacı SEGBİS ile duruşmaya katıldı.
Öte yandan hakkında yakalama kararı olan Avukat Selçuk Kozağaçlı da İstanbul Adliyesi’ne geldi.  (MA)