İSTANBUL – Adı Yeni Ekonomi Programı olarak değiştirilen Orta Vadeli Programı açıklayan Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni dönemde denetleme, disiplin ve değişim olacağını ileri sürdü. Albayrak, ekonomide bozuk olan göstergelerin tek tek 2020’de düzeleceğini savundu.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, adını Yeni Ekonomi Programı (YEP) olarak değiştirdiği ve piyasaların merakla beklediği Orta Vadeli Programı (OVP) açıkladı. 2019-2021 yıllarını kapsayacak programın ana teması, “dengelenme, disiplin ve değişim” olarak ifade edildi.
YEP ötesinde politikalar değişikliği için bir araya geldiklerini savunan Albayrak, şöyle devam etti: “Ana motivasyon kaynağı yeni bir başarı hikayesi yazma hedefi. Bu yüzden adına Yeni Ekonomi Programı dedik. Ekonomi 2002’den 2013’e kadar birçok alanda önemli atılımlar gerçekleştirdi. Enflasyon tek haneye indi, 7 milyon yeni istihdam oluşturuldu. Büyüme sadece kamuyla değil özel sektör kanalıyla yakalanmış, kamu finansmanı sorun olmaktan çıkmıştır. 2013’ten sonra Türkiye’nin iç ve dış sınamalara maruz kaldığına hepimiz şahit olduk. Mayıs sonu Gezi olaylarıyla başlayan süreç, 17/25 Aralık sonrasında 15 Temmuz Darbe Girişimi oldu. Ekonomik yaptırımların adeta silah gibi kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz. 10 Ağustos’ta Türkiye olarak biz de bu sürecin bir parçası olduk. Ekonominin zorlukları sağ salim aşması için gerekli tedbirleri hayata geçireceğiz. Ekonominin güçlü ve zayıf yanlarını biliyoruz. Biz kendi ekonomimizi güçlü kıldığımız tedbirleri aldığımız sürece direncimiz de en üst düzeyde olacak.”
BÜYÜME HEDEFİ YÜZDE 2.3
2019 Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) büyüme oranının yüzde 2,3 düzeyinde gerçekleşeceğini ileri süren Albayrak, “2020 tahmini yüzde 3,5 büyümeyi sağlıklı bir çizgiye oluşturacağız. 2021’den itibaren yüzde 5 büyümeyi sağlayarak sürdürülebilir kılmak temel amacımız” dedi.
ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 20,8
Enflasyon hedeflerinin 2018 için yüzde 20,8 olduğunu anlatan Albayrak, şöyle devam etti: “2019 için yüzde 15,9, 2020 için yüzde 9,8 olarak belirlendi. Enflasyonun 2021’de yüzde 6’ya inmesi bekleniyor. Faiz dışı fazlanın GSYH’ye oranını 2020’de yüzde 1’e yükselteceğiz. Bütçe açığı da sırasıyla 1.8,1.9, 1.7 olarak gerçekleşecek.”
CARİ AÇIK DÜŞECEK
Cari açığın düşürülmesinin dengelenme sürecinin yaşadığı bir diğer unsur olduğunu kaydeden Albayrak, “Cari açıktaki düşüş devam edecek. Cari açığın GSYH’ye oranının 2019’da yüzde 3,3, 2020’de yüzde 2,7, 2021’de yüzde 2,6 öngörülüyor” dedi.
İstihdamın önemli başlıklardan biri olduğunu hatırlatan Albayrak, “İşsizlikte 2020 sonrasında azalış göstermeye başlayacak yüzde 10,8 seviyelerine ulaşmış olacak. 2021 yılına kadar 2 milyon yeni istihdam oluşturulmuş olacak.  İşsizliğin 2018 yüzde 11,3, 2019 yüzde 12,1, 2020 sonunda yüzde 11,9 olması bekleniyor” diye belirtti.
Kamu maliyesinde dönüşüm ve değişim ofisi oluşturulacağını vurgulayan Albayrak, “Bu ekip sürekli sahada olacak. Alınacak tedbirlerle 2019’da 60 milyar TL’lik tasarruf sağlanacak. 16 milyar TL gelir artırımı elde edilecek. Kamu gelirlerini artırmak için yapısal reformları geliştireceğiz” diye konuştu.
‘MALİ YAPI GÜÇLENDİRİLECEK’
Bankacılık sektöründe yaşanan süreçlerin önemli adımlar atmalarını da savunan Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bankacılığın göstergelerine baktığımızda seyir sektörün halen güçlü olduğunu gösteriyor. Bankaların güncel yapılarını tespit etmek için mali bünye değerlendirme çalışmalarını başlatıyoruz. Bu çalışma sonucuna göre gerekli görülürse mali yapıyı güçlendirecek kapsamlı bir politika setini devreye sokacağız. Türkiye Kalkınma Bankası görev alanı genişletilerek yeniden yapılandırılacak. Emlak Bankası gayrimenkul sektörünün finansmanını yönlendirecek şekilde yapılandırılacak.”
‘YENİDEN YAPILANDIRMA HAYATA GEÇMEYECEK’
“Vergi sistemini daha adil hale getirebilmek içini önemli adımlar atacağız” vadinde bulunan Albayrak, şunları söyledi: “İstisna, muafiyet ve indirimler yeniden gözden geçirilecek. Taşınmaz değerleme sistemini kurarak gayrimenkul envanterini tamamlayacak süreci hayata geçireceğiz. Vergi prim ve alacaklara ilişkin yeniden yapılandırma hayata geçmeyecek.”