Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Merkel’le yapacağı basın toplantısına akredite olması krize dönüşen gazeteci Can Dündar, toplantıya katılmayacağını açıklayarak, “Erdoğan, beni bahane ederek bu toplantıyı iptal edecekti. Buna alet olmak istemedim” dedi.
Berlin’de bugün resmi temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yapacağı basın toplantısına katılmak için akreditasyon talebi onaylanan ve Ankara-Berlin arasında krize neden olan gazeteci Can Dündar’dan açıklama geldi. Federal Basın Dairesi (BPA) tarafından akreditasyon talebi onaylanan Dündar, toplantıya katılmayacağını açıkladı.
Türkiye’de hakkında yakalama kararı bulunan Dündar, konuya dair özgürüz.org canlı yayınına şu açıklamayı yaptı:
“Ben hapisteyken bir gazeteci, dönemin başbakanına hapisteki gazetecileri sordu. Deniz Yücel’di o gazeteci. Burada gazetecileri susturmak kolay değil. Ben de soru sormak istedim. O hapisteyken cevabını duyduğum soruya yüzüme söylemesini istemiştim. Erdoğan, basın toplantısını boykot edeceğini söylemiş. Alman otoriteleriyle geceden beri diplomatik temas sürüyor. Bu kadar bir sorunun onu korkutacağını tahmin etmemiştim. Erdoğan’ın bana vereceği cevap bu tavırda gizli. Erdoğan soru sorulmasını istemiyor. Basın özgürlüğünü duymak istemiyor. Bu durumda bir karar almam gerekiyordu. Ortada bir diplomatik kriz alameti var. Sanki her şey düzelecekken benim bu kararım her şeyi mahvedecek gibi bir algı var. İkinci boyut, bir gazeteci için en kötü şey kendisinin haber olması. Şunu anlıyorum ki ben basın toplantısına gidersem kendim haber olacağım. Erdoğan, beni bahane ederek bu toplantıyı iptal edecekti. Buna alet olmak istemedim. Alman meslektaşlarım elbette bu soruları soracaktır.”