DİYARBAKIR – Diyarbakır Kitap Fuarı’nın son gününde tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” kitabı siyasetçiler ve aktivistler tarafından imzalandı.
TÜYAP tarafından düzenlenen Diyarbakır 6’ncı Kitap Fuarı’ndaki etkinlikler, okuyucuların yoğun ilgisiyle son gününde de devam etti. 250’ye yakın yazarın katıldığı fuarda, şiir dinletisi, panel, söyleşi ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra çok sayıda etkinlik düzenleniyor. Birçok yazar fuar salonunda kitaplarını imzalarken, tutuklu bulunan yazarların kitapları da yine yazar ve şairler tarafından imzalandı.
Yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın cezaevinde yazdığı “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” kitabının imza etkinliği düzenlendi. Dipnot Yayınları tarafından basılan Kışanak’ın kitabını; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Batman Milletvekili Feleknas Uca, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Ayşe Gökkan ve gazeteci-yazar Ayşe Düzkan imzaladı. Etkinliğe, çok sayıda kitapsever katıldı.
EDEBİYAT ÖDÜLLERİ VERİLDİ 
Öte yandan Fırat Konferans Salonu’nda Dara Yayınları tarafından “Xanî Edebiyat Ödülleri” verildi. Roman dalında “Bîr” romanıyla ödüle layık görülen Nudem Hezex, ödülünü Kürt PEN Derneği Eşbaşkanı Osman Özçelik’in elinden aldı. Şiir dalında 24 dosya içinde “Havîna Li Serfêza Bezare” şiiriyle birinci seçilen Rizgar Elegez ödüle layık görüldü. Elegez, ödülünü HDP’li eski Milletvekili ve dil eğitimcisi Kadri Yıldırım’ın elinden aldı. Öykü dalında “Güleyşa” öyküsüyle ödüle layık görülen Rehmi Kurdzeman, ödül töreninde yer almadı.
Ardından konuşan Kürt PEN Eşbaşkanı Osman Özçelik, Kürt dilinin halen yasaklı ve statüsüz olduğunu söyleyerek Kürt aydınlarının çabalarıyla Kürtçenin ayakta kaldığını söyledi. Kürtçenin zengin bir dil olmasından kaynaklı asimilasyon politikalarını boşa çıkardığını belirterek, yazı dilinde daha fazla gelişmesi gerektiğini söyledi.   (MA)