SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya’nın gözaltına alınmasıyla ilgili İstanbul ve Hatay’da açıklamalar yapıldı.

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya’nın gözaltına alınmasıyla ilgili bugün İstanbul ve Hatay’da basın açıklamaları yapıldı.

İstanbul’da, SYKP il binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, ESP MYK Üyesi Şahin Tüğütlü, Devrimci Parti MYK Üyeleri Ali Emre Ecer, Roni Gören, SODAP Sözcüsü Ersin Çatalkaya, Yeşil Sol Parti MYK Üyesi Fahrettin Filiz ve İl Eş Sözcüsü Cengiz Şanlı, HDP PM Üyesi Aylin Hacaloğlu katıldı.

Hatay’da SYKP İl binasında basın toplantısına ise HDP Hatay İl Eş Başkanı Sultan Başaran ve il yöneticileri, Hatay Halkevi ve SES Hatay Şube’si destek verdi.

Açıklamalarda, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, dün öğle saatlerinde hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle, Antalya’dan geldiği İstanbul’da, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındığı söylendi. Kaya’nın, HDP Antalya İl Eş Başkanlığı sırasındaki açıklamaları ve katıldığı eylemler gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldığı bilgisine ulaşıldığı da açıklamalarda aktarıldı. Bu sabah Antalya TEM Şubesi’ne götürülen Ahmet Kaya’nın yaşanan hukuksuz uygulamaları protesto etmek için açlık grevinde olduğu bilgisi avukatları tarafından ulaştırıldı.

“Kongre hazırlık sürecine ve partimize gözdağı”

Antalya savcılığı tarafından verilen bu gözaltı kararının, keyfiliğin ve eziyetin geldiği noktayı gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada SYKP 3.Olağan Genel Kurulu’nun 13-14 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleşeceği hatırlatılarak “Biz eş genel başkanımıza yönelik bu gözaltı uygulamasını, kongre hazırlık sürecine ve partimize bir gözdağı olarak algılıyoruz. Ve diyoruz ki, bizi bu hukuksuz uygulamalarla yıldıramazsınız. Bizi tanımıyorsanız içinden geldiğimiz sosyalist hareketin mücadele tarihine bakın! O tarihin yarattığı direniş geleneklerine bakın. Ve yine diyoruz ki, propaganda suç değildir, adaletiniz batsın! Eş başkanımız derhal serbest bırakılsın’‘ ifadeleri kullanıldı.

Hatay      (sendika62)