İSTANBUL – Diyarbakır merkezli 9 ilde gazeteci ve siyasetçilere yönelik gerçekleştirilen operasyonlara tepki gösteren HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, “Bir saatliğine bile olsa 102 tane belediyeyi, hatta daha fazlasını almak durumundayız” çağrısı yaptı.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Diyarbakır merkezli 9 ilde gazeteci ve siyasetçilere yönelik gerçekleştirilen operasyonlara tepki gösterdi.
İktidarın baskı ve şiddetin değişik araçlarına ve korkutmak üzerine dayalı bütün bu uygulamalarının  “korkanlar” tarafından gerçekleştiğini söyleyen Hamzaoğlu, Diyarbakır merkezli yapılan operasyona dair, “Amedliler bütün yapılanlara, baskı ve şiddete rağmen bir aradalar. Demokratik mücadelelerini bütün alanlarda sürdürmeye çalışıyor. Herkesi korkutmaya çalışıyorlar ve ‘Siz niye korkmuyorsunuz’ demek istiyorlar, ama şunu görelim. Bunu uygulayanlar, iktidarı kastederek söylüyorum, en büyük korkuyu yaşıyorlar akıllarında ve yüreklerinde. Korkular arttıkça da uyguladıkları şiddetin boyutu büyüyor ve hiçbir gerekçe olmadan tamamen keyfi uygulamalara dönüşüyor” dedi.
‘GÖZALTILAR KEYFİYET İÇERİYOR’
Benzer pek çok olayda olduğu gibi bu operasyonlardaki gözaltıların da bir keyfiyet içerdiğinin altını çizen Hamzaoğlu, “Bunun gerçekten akla uygun, Türkiye’nin bugün sahip olduğu mevzuata uygun hiçbir gerekçesinin olmadığını hep beraber göreceğiz. Keyfi olduğunu hep beraber göreceğiz. Bunu uygulayanların korkusunun büyüklüğünü görelim. Dolayısıyla bu yaşananları değiştirebiliriz umudunu yükseltelim diye öneriyorum” diye belirtti.
102 BELEDİYEDEN DAHA FAZLASI…
Yaşananlara karşı kayyum atanan belediyeler için, “Bırakın bir yılı, bir ayı, bir haftayı, bir günü, bir saatliğine bile olsa 102 tane belediyeyi hatta daha fazlasını almak durumundayız” çağrısı yapan Hamzaoğlu, bunun hayata geçirilmesi adına inanç ve kararlılık olduğunu söyledi. Hamzaoğlu, “Bu çalışmalar da birebir halkın içinde sürüyor. Hedef kendiliğinden geliyor” dedi.
‘YAYGINLAŞTIRACAKLAR’
Yaşanan operasyonların benzerlerinin devam edebileceği öngörüsünde de bulunan Hamzaoğlu, sırada başta CHP olmak üzere tüm muhalefetin olduğunu söyledi. Hamzaoğlu, “Seçimleri beklerler mi bilmiyorum, belki seçimlerden sonra olabilir ama bu durum bütün muhalefet için geçerli. Pek çok noktada siyasetçilerin davaları hali hazırda devam ediyor. Birbiriyle ilişkili ya da ilişkisi olmayan ama ana hattı Türkiye’de haklar, demokrasi mücadelesi, barış talebi savunucularını hedef alan bir uygulama olduğunu görmek mümkün. Bu dönemde bunu yaygınlaştıracaklardır” dedi.  (MA)