ANKARA – HDP Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, bu sabah Diyarbakır merkezli yapılan operasyonlara sert tepki göstererek, “Kapıları haydutlar ve hırsızlar kırar, gazetecilere ve siyasetçilere silahı yalnızca acizler doğrultur” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, bugün sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yapılan operasyon ile aralarında gazeteci ve siyasetçilerin gözaltına alınmasını yazılı açıklama ile tepki gösterdi.
Diyarbakır merkezli sekiz ilde gece yarısı yapılan baskınlar sonucu 151 siyasetçi ve gazetecinin kapıları kırma suretiyle başlarına silah doğrultularak gözaltına alınmasına tepki gösteren Başaran, “7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP’nin almış olduğu milyonlarca oyu hazmedemeyen, son üç yılını partimizi meşru siyaset zemininin, demokratik siyaset alanının ve parlamentonun dışına itmek için harcayan AKP-MHP koalisyonu, gece yarısı operasyonları ile rejimini güçlendirmeye, faşizmi kurumsallaştırmaya çalışmaktadır” denildi.
‘GAZETECİLERE SİLAHLARI ACİZLER DOĞRULTUR’
Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bu kirli ittifak, yerel seçimlere giderken, FETÖ’cü hakim ve savcıların başlattığı operasyonları kendi mirası haline getirerek, uydurma suçlamalar ile siyasi bir soykırım yapma çabasını sürdürmektedir. 2009 yılından bu yana haydutvari bir operasyonu kendi çıkarları için devam ettiren AKP iktidarı, halkın gözünde kaybettiği itibarı gözaltı ve tutuklamalar gerçekleştirerek geri kazanma hevesindedir. Kapıları haydutlar ve hırsızlar kırar, gazetecilere ve siyasetçilere silahı yalnızca acizler doğrultur.
HAYDUTVARİ OPERASYONLARA SON VERİN
Evrensel gerçeklerde, hak ve özgürlüklerden bihaber olan bu kirli ittifaka tekrar hatırlatmak isteriz ki; sizin savcınızın, hakiminizin hukuksuzluklarından, polisinizin baskılarından korkmuyoruz. Gözaltına aldığınız, tutukladığınız kişiler bir gün sizler için de gerekli olacak adalet, barış ve eşitliğin savunucusudurlar. Gözaltına aldığınız insanları derhal serbest bırakın ve başarısız olmaya mahkum bu haydutvari operasyonlarınıza bir an önce son verin.”