Toplumun çoğunluğu olanlardan yılmış durumda, öyleyse demokratik haklarına sahip çıkamayanlar, zamlara, baskılara, sömürüye, yolsuzluğa ve diğer olumsuzluklara sesini yükseltemeyenlere, bir araya gelmeye korkanlara ne demeli? Bence:
“Susan ve içine kapanan bir toplum istemiyoruz.” demelidirler.
Daha ne demeliler? Bence kendilerine sorular sormalıdırlar:
“Birey olarak niçin susuyorum? Neden içine kapanık biriyim?”
Sorular çoğalabilir ve yanıtları da bulunabilir.
Şu korkuyu düşüncenizden parçalayıp atın.  Kendinizi yenileyin.
Ay’dan, Mars’tan gelmediğinize göre, dünya denilen yerde TC devletinde yaşadığınıza göre; burada olan bitene sessiz kalamazsınız? Köle gibi yaşamak ister misiniz? Gerici bir anlayışı, Arap kültürünü bizlere dayatılmasını kabul eder misiniz?
Hepimizin bildiği gerçeklerden bir tanesine değineceğim:
Gençler üniversite bitiriyor. Bir ya da iki tane diyelim. İş bulabiliyorlar mı? Çoğunluğu bulamıyor. Kimileri partilerin kapısını çalıyor. Ağırlıklı AKP’nin kapısı çalınıyor. Belediyelerin kapısı çalınıyor. Kısacası torpil aranıyor. Bu olup bitenler bir utançtır.
Bu çocuklar sizlerden birisinin olma ihtimali vardır. Olmasa da, zamanı gelince üniversite bitirecektir. Ya sonra yine aynı tantana devam edecektir. Çocuğunuzun okuması için boğazınızdan keseceksiniz. Yasal tefeci olan bankanın birinden kredi alacaksınız. Faiziyle geri ödeyeceksiniz. Canınız çıkacarcasına.
Çocuğunuz okurken zaten streslisiniz. Çünkü işsiz kalacağından korkuyorsunuz? Bir yandan avanta ile köşe dönenleri görüyorsunuz. Yalakalık yapanları görüyorsunuz. Susuyorsunuz. Bence hata yapıyorsunuz.
Ben sadece bir konuyu gündeme getirdim. Hangi konuyu ele alırsanız alın! Düzenden pis kokular yayılıyor. O halde insanca yaşamak için hakkınızı arayın. İnsanlar meydanlarda hak arıyor ama sizler susuyorsunuz. Yoksa zavallı mısınız? Bence değilsiniz. Sadece biraz cesaret, sonra daha fazla cesaret.
Olan bitenler hiçbirimizin alın yazısı, kaderi değildir. Bu dünyayı güzelleştirmek biz emekçilerin ellerindedir. İnsanca yaşamaya evet demeliyiz.
Hüseyin Habip Taşkın