İSTANBUL – Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla kadınlar 28 Ekim’de İstanbul Buluşması’nda bir araya gelecek. Bütün kadınlara çağrı yapan oluşum, “Kadın hareketinin sesini kısamazsınız demenin tek yolu daha çok birlikte olmak” dedi.
Kadınlar Birlikte Güçlü, tüm kadınlara 28 Ekim günü saat 14.00’te İstanbul Buluşması’nda bir araya gelme çağrısında bulundu. Cezayir Toplantı Salonu’nda yapılacak toplantıya günler öncesinde hazırlanan kadınlar, kadın alanında çalışma yürüten tüm kadın kurumlarıyla yeni dönem örgütlülüğüne ilişkin bilgi alışverişinde bulunarak tartışmalar yürütecek.
Çok sayıda kadın ve kadın kurumunun katılması beklenen toplantının çağrı metninde ise şu ifadelere yer verildi: “Gepgeniş hayatlar için yıllar önce yola çıkan biz kadınlar bu ihtimalden her geçen gün biraz daha uzaklaşıyoruz. Bizi biz yapan kazanımlarımız elimizden kayıp gittikçe, her gün yoksullaştıkça, kadına yönelik üretilen tek politika boşanmalarını engellemek oldukça, erkek şiddetine çözüm ağır cezada görülüp eşitlik bir hedef olarak dahi dillendirilmedikçe, silahlar tüm sesleri bastırdıkça, istenen kalıba sığmayan herkese her kimliğe karşı nefret meşrulaştırılıp sıradanlaştıkça, kadınların hayatları ailenin bütünlüğüne feda edildikçe, kadın dayanışma derneklerinin yerini diyanete bağlı aile ve dini rehberlik büroları aldıkça biz kadınlar evde, sokakta, işte, okulda, hastanede her yerde şiddete baskıya sömürüye daha açık hale geldik, geliyoruz. Bu yetmiyor, sesimizi çıkarabildiğimiz mecraların tepkimizi ifade edebildiğimiz alanların bir bir kapanışını izliyoruz. Yani kendimizi savunmaktan aciz bırakılışımıza tanıklık ediyoruz, ettiriliyoruz. Daha fazlasına razı gelmemenin, kadın hareketinin sesini kısamazsınız demenin tek yolu daha çok birlikte olmak, biliyoruz. Ama nasıl? Neye ihtiyacımız var? Nerede ortaklaşıyor ve bir arada olmaktan ne anlıyoruz?”