ABD Başkanı, Türkiye’de serbest bırakıldıktan sonra ABD’ye giden rahip Brunson’ı Beyaz Saray’da ağırladı. Trump, ‘Uzun zaman müzakere ettik, kesinlikle fidye ödemeyeceğimizi söyledik’ dedi.

Türkiye’deki uzun tutukluluğunun ardından ev hapsine alınan ancak dün serbest bırakılan ABD’li rahip Andrew Brunson, ABD’ye gitti.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Brunson’ı ağırladı. Trump, Brunson ile birlikte Oval Ofis’te buluştu.

Brunson ve ailesiyle birlikte Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Trump, rahibin serbest bırakılması karşılığında Türkiye’yle bir anlaşma yapılmadığını söyledi. Basın toplantısına ABD Dışişleri Bakan Mike Pompeo da katıldı.

Trump buluşmada şunları söyledi:

“Uzun zamandır müzakere ettik, kesinlikle fidye ödemeyeceğimizi söyledik. Serbest bırakılmazsa çok kötü şeyler olacak dedik. Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle çok iyi ilişkimiz var. Bu olayın daha önce çözülmemiş olmasına çok şaşırdım. Türkiye için de kolay bir durum değildi. Bir çok şey yaşanıyor. Erdoğan’a bunu mümkün kıldığı için teşekkür ediyorum. Onun için de kolay değildi. Eve dönmüş olmanız büyük bir şeref. Bir daha Türkiye’ye gider misiniz diye sormak istemiyorum.Türkiye ile sıkıntılı ilişki vardı, eskiye döneceğiz”

Rahip Brunson da görüşşmede serbest bırakılması için gösterdiği çabalardan dolayı Trump’a ve ABD Kongresi üyelerine teşekkür etti, ardından yere diz çökerek Trump ve ailesi için dua etti.

Trump, Brunson’ı bugün Oval Ofis’te ağırlayacağını açıklamıştı.

Dün, tanıkların ifadelerini değiştiği davada, Brunson’un ev hapsi ve yurt dışı yasağı kaldırılmıştı. 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilen Brunson, cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak bırakılmıştı.

Brunson, dün akşam geç saatlerde Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya hareket etmişti.