HDP’yi Meclis’te ziyaret eden AP Raportörü Kati Piri, HDP’nin parlamentoda olmasının memnun edici olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Raportörü Kati Piri ve beraberindeki heyet, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) Meclis’te ziyaret etti. AP Heyetini, HDP Grup Yönetim Odası’nda Eş Genel Başkan Pervin Buldan, Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen ve Batman Milletvekili Feleknas Uca karşıladı.

Eş Genel Başkanı Buldan, Piri ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ederek, “Bizi ziyaretlerinden dolayı oldukça memnun olduğumuzu belirtmek isterim. Özellikle partimize yönelik baskıların arttığı bir dönem de böyle önemli bir şahsiyetin ziyareti önemli ve memnun edici” dedi.

Heyeti kabul ettikleri için Buldan’a teşekkürlerini ileten Piri, ‘Türkiye’ye ne zaman gelsek, muhalefet partilerini ziyaret ediyoruz. HDP’nin de 24 Haziran seçim barajını aşarak parlamentoya girmesi çok memnun edici” dedi. Açıklamanın ardından başlayan görüşme basına kapalı olarak sürdü.

Doplantı sonrası HDP’den yapılan yazılı açıklamada,  Piri ve beraberindeki heyetin ziyaretinin, 2018 Türkiye raporunun hazırlanması kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi:

“AP Türkiye Raportörü Kati Piri başkanlığındaki heyet, Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan, Grup Başkanvekilimiz Ayhan Bilgen ve Batman Milletvekilimiz Feleknas Uca ile TBMM’de bir araya geldi. Piri ve beraberindeki heyetin 2018 Türkiye raporunun hazırlanması kapsamında gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye’de demokratikleşme adımlarının durması ve partimize yönelik baskılar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Üyelik sürecinde AB – Türkiye ilişkilerinin temel ilkeler çerçevesinde ele alınmasının önemine vurgu yapılan görüşmede, cezaevlerinde binlerce siyasi tutuklu bulunurken yürütülen rehine diplomasisine de değinildi.”   (artigercek)