Almanya’nın Bayern Eyaleti’nde pazar günü yapılan parlamento seçimlerinde eyalet yönetimini 60 yıldan bu yana elinde bulunduran muhafazakar parti Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) tarihi bir yenilgi yaşadı.

Yeşiller Partisi’nin büyük atılım yaptığı eyalette, Sol Parti ise baraj altında kaldı. CDU’nun Federal Hükümetteki ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) de büyük oy kaybına uğradı. Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi de ise ilk kez Bayern Eyalet Parlamentosu’na girdi. Sandık çıkışı anketlere göre AfD’ye oy verenlerin yüzde 75’i erkek, yüzde 25’i ise kadın.

Partileri oy oranı şu şekilde oldu: CSU: yüzde 37.2, Yeşiller (Grüne) yüzde 17.5, Hür Seçmenler partisi (Freie Wähler-FW): yüzde 11.6, AfD yüzde 10.2, SPD yüzde 9.7, FDP 5.1, Sol Parti yüzde 3.2.

Anketler haklı çıktı
Almanya’nın en gelişmiş eyaletlerinden başında gelen Bayern’de 10 milyona yakın seçmen, yeni eyalet parlamentosunu seçmek için sandık başına çağrıldı.
600 bin seçmenin ilk kez oy kullandığı seçime katılım oranı 2013’teki oranları geçerek yüzde 72’i buldu. 2013’teki oran yüzde 63,6’tü.

Seçimde gözler Başbakan Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU)’nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU)’nun ne kadar oy alacağına çevrilmişti. Bayern’de yaklaşık 60 yıldır iktidarı elinde bulunduran CSU’nun ciddi oy kaybedeceğini gösteren anketler haklı çıktı. CDU yüzde 37.2’lik oy oranıyla Parlamento’da çoğunluğu da kaybetti. CDU 2013’te yüzde 47.7’li oy oranıyla 180 sandalyeden 101’ni kazanmıştı. Bir diğer deyişle CSU, geçen seçimle bu seçim arasında tam 10 puanlık bir kayıp yaşadı.
Sosyal Demokrat Parti (SPD) de geçen seçimlere göre yüzde 11 oranında oy kaybetti. SPD’nin Eyalet Parlamentosu’nda 22 vekille temsil edilmesi bekleniyor.

Bu seçimde oy oranını artıran Yeşiller’in milletvekili sayısının ise 38 olması bekleniyor. Tahminlere göre, AfD 22, Hür Seçmenler partisi 27, FDP ise 11 milletvekili ile Bayern Eyalet Parlamentosu’nda temsil edilecek. Anketler 2013’te yüzde 8,6 oy alan Yeşiller’in oy oranını artıracağına işaret ediyordu.

Seçimde büyük başarı yakalayan Yeşiller taraftarları- Foto/AFP

Sol Parti baraj altında kaldı
Bayern Eyaleti’nde diğer seçimlerine göre oyunu yüzde 1,5 artırmasına rağmen Sol Parti yüzde 3,5’te kalarak yüzde 5’lik seçim barajını geçemedi. 6 partinin eyalet başkenti Münih’te bulunan Bayern Eyalet Parlamentosu’na girmesinin siyasete renkli bir hava getireceğini düşününler var.

1957 yılından bu yana ilk kez iktidarı paylaşmış olacak CSU’nun mülteci karşıtlığı ve sağ popülist söylemlerinden dolayı oyunu kaybettiğini düşünen ciddi bir kesim var.
Ayrıca partinin lideri Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in koalisyona hükümetinde yarattığı krizlerin de CSU’ya oy kaybettirdiği belirtiliyor. Geçen dönem içinde Federal İçişleri Bakanlığı görevini yürüten Seehofer’in çok sayıda mülteciyi sınırdışı etti.

Bu arada Bayern’de CSU’nun iktidarı kiminle paylaşacağı da merak ediliyor. Muhafazakarların önünde iki seçenek var; ya Yeşiller ile ya da Sosyal Demokratlarla koalisyon hükümetini kurmak. Alman basınında yapılan yorumlara bakılırsa CSU’nun Yeşiller Partisi ile hükümeti kurma ihtimali ağır basıyor.

Hükümet partileri eriyor
Son dönemlerde dile getirdiği milliyetçi söylemleri aşırı sağcı AfD’ye yarayan CSU, federal hükümetin diğer ortağı SPD ile başta yeni mülteci yasası olmak üzere Chemintz’deki ırkçı göstericilere arka çıkan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’in görevden alınması konusunda kriz yaşamıştı.

Öte yandan 28 Ekim günü ise bu kez Hessen Eyaleti’nde sandıklar kurulacak. Bayern’de olduğu Hessen’de de hükümet partilerinin ciddi oy kaybetmeleri Merkel hükümetinin meşruiyetine gölge düşürebilir. Böylesi bir durumda erken seçim tartışmalar başlayabilir veya Federal Hükümet güven tazelemek için Federal Parlamento’da güven oylamasına gidebilir.

Basın seçimi nasıl gördü?
Bayern’deki seçimler, Almanya’da farklı tartışmaları da birlikte getirdi.
Berliner Morgenpost gazetesi, Bayern Eyaleti’nde CDU ve SPD’nin oy kayıplarının Federal Hükümeti sarsacağını ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in siyasi sonunu getireceğini vurguladı. Gazetenin yorumunda şu ifadeler bulunuyor: “İki ortağının büyük oy kaybına uğraması kötü başlangıç yapan Berlin’deki büyük koalisyonun işini daha da zorlaştırdı.

Büyük koalisyonu kerhen onaylayan Sosyal Demokratlar’ın büyük bölümü şimdi sesini yükseltecek. Partinin Genel Başkanı Andrea Nahles’i zor günler bekliyor. SPD’yi daha da küçülten büyük koalisyondan bir an önce ayrılma baskısı artıyor. Başbakan Angela Merkel ve partisi CDU da zor durumda. Bavyera sonuçlarının şok dalgaları Merkel’in partisini epey sarsacaktır. Kardeş parti CSU’nun aldığı kötü sonuç Angela Merkel’i siyasi sonuna götüren yolu biraz daha kısaltmış oldu.”

Almanya’da siyaset hayatının artık sakin akan bir nehir olmaktan çıktığını yazan Die Welt gazetesi seçimi şu şekilde yorumladı: “Kardeş partiler Hristiyan Demokrat (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik arasında başından beri kırılmalara yol açan mülteci politikası, bu izdivacı sona erdirdi. Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder mülteci politikasını koz olarak kullanıp Başbakan Angela Merkel’i istifaya, olmazsa politika değişikliğine zorlayabileceğini sanmakla yanıldı.

Sosyal Demokrat Parti’nin beşinci sıraya düşmesi ve CSU’nun oylarındaki 10 puanlık gerileme, Berlin’deki büyük koalisyon hükümetine karşı yapılmış bir oylamadır. Yeşiller Partisi mutlaka bir koalisyona katılmalı ve kendini beğenmişliğini icraatla besleyip gerçeğin zorluklarıyla yüzleşmelidir. Önemli olan, Başbakan Merkel’in Bavyera’daki seçim sonuçları karşısında ne yapacağıdır.” MÜNİH

————————————————————–

Gülseren Demirel Parlamento’ya girdi

Bayern Eyaleti’nde 14 Ekim Pazar günü yapılan parlamento seçimlerine Yeşiller Partisi (Die Grünen) adayı olarak katılan Kürt siyasetçi Gülseren Demirel yüksek oranda oy alarak Parlamento’ya girdi.

Sosyal pedagog olan Yeşiler Partisi adayı Demirel seçimlere partisinin 5. sıra adayı olarak Giesing bölgesinden katılmıştı. Demirel seçim bölgesinde yüzde 32.2 gibi yüksek bir oranda oy alarak seçildi. Demirel, “Herkesin kendi renkleriyle yer alacağı renkli bir toplum için” tüm duyarlı kesimlerin adayı olduğunu ifade etmişti.  Malatyalı bir ailenin çocuğu olarak 7 yaşında Almanya’ya yerleşen Demirel, meslek eğitimi ardından üniversitede sosyal pedagoji okudu.

10 yıldan beri Münih Belediye Meclisi üyesi olan Demirel, halen Belediye’de Yeşiller Fraksiyonu Başkanlığını yapıyor. Demirel, Münih Belediyesi’nde görevde olduğu sürede, “Herkes için ödenebilecek yaşam alanları ve sosyal konutlar, zorla evlilik ve kadın sünneti tehdidi ile karşı karşıya kalan kadın ve kızlar için ‘Wüstenrose- Çöl Gülü’ adlı kurumun oluşturulmasına katkıda bulundu. MÜNİH    (yeniozgurpolitika)