Suudi Arabistan’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta çıkan kavgada hayatını kaybettiğinİ açıkladı ancak Merkel, ‘Hala hiçbir şeyin aydınlatılmadığını’ söyledi.

Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı’nın arbedede öldüğüne dair açıklamasına Almanya’da muhalefetten yaptırım çağrısı gelirken Merkel olayın daha net biçimde aydınlatılmasını istedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “dehşet verici” olarak tanımladığı olayın daha net bir biçimde aydınlatılması çağrısında bulundu. “Hâlâ hiçbir şeyin aydınlatılmadığını” söyleyen Merkel, aydınlatılması gereken noktaların netliğe kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya muhalefeti de Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin yapılan açıklamayı şüpheli buldu ve sorumlulara yaptırım uygulanmasını talep etti.

Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Grup Başkan Vekili Alexander Graf Lambsdorff, “olayın tam anlamıyla aydınlatılması için uluslararası toplumun baskıyı artırması gerektiğini” söyledi.

Riyad’ın açıklamasını “samimiyetsiz” olarak nitelendiren Yeşiller partisinin Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour da “Saray’ın kamuoyunu bu derece aptal yerine koyması inanılır gibi değil” diye konuştu.

“PRENS’E YAPTIRIM UYGULANSIN”

Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Sevim Dağdelen de Kaşıkçı’nın bir cinayete kurban gittiğini söyleyerek, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı “olayın baş sorumlusu” olarak nitelendirdi. Nouripour ve Dağdelen, Almanya’nın Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurması için çağrı yaparken, Dağdelen Veliaht Prens ve diğer sorumlulara yaptırım da uygulanması gerektiğini söyledi.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) yapılan açıklamada, “Avrupa hükümetlerinden derhal net bir ortak tepki talep edildiği” belirtildi. Partinin Meclis Grup Başkan Vekili Rolf Mützenich, “Şimdiye kadarki ipuçlarının, açıklanan hikayenin inandırıcılıktan son derece uzak olduğuna işaret ettiğini” söyledi.