Mandatory Credit: Photo by Moises Castillo/AP/REX/Shutterstock (9939602c) Central American migrants walking to the U.S. start their day departing Ciudad Hidalgo, Mexico, . Despite Mexican efforts to stop them at the border, about 5,000 Central American migrants resumed their advance toward the U.S. border early Sunday in southern Mexico. Their numbers swelled overnight and at first light they set out walking toward the Mexican town of Tapachula Central America Migrant Caravan, Ciudad Hidalgo, Mexico - 21 Oct 2018

Honduras’ta yoksulluk nedeniyle isyan eden binlerce insanın ABD’ye ulaşmak amacıyla oluşturduğu kafile Meksika’ya ulaştı. Haftalardır yollarda olan ve çoğunluğunu Honduras, Guatemala ve El Salvadorluların oluşturduğu kafile, Meksika sınırındaki Tapachula kentine geldi. Yoksulluk ve işsizlik nedeniyle ABD’ye geçmek için kitlesel göçü organize edenler kafilenin tahminen 7 bin 500 kişiden oluştuğunu belirtiyor. Kafilenin içinde çok sayıda çocuk ve genç de bulunuyor. Kafiledeki göçmenlerin çoğunun Meksikalı yetkililerin “sığınma başvurusunda bulunun” çağrısını dikkate almadığı ve ülkeye Guatemala’daki Suchiate Nehri’ni geçerek yasa dışı giriş yaptığı belirtildi.

Trump tehdit etti

Ülkelerindeki yoksulluk, yolsuzluk, tarım alanlarının şirketlerce işgal edilmesi ve şiddetten kaçarak yeni bir yaşam kurma umuduyla yola çıkan göçmenlerden oluşan grubun hedefi 3 bin 800 kilometre yol katederek ABD’ye ulaşmak ve burada sığınma başvurusunda bulunmak olduğu belirtiliyor. ABD Başkanı Donald Trump, kafilenin Meksika’ya ulaştığı haberinin ardından attığı tweette, “yasa dışı yabancıların güney sınırımıza hücumunu engellemek için azami düzeyde çaba gösterilmektedir” ifadelerini kullandı. Trump, göçmenlerin önce Meksika’da sığınma başvurusunda bulunması gerektiğini; bunu yapmadıkları takdirde ABD’nin kendilerini geri çevireceğini söyledi.