DERSİM – Tunceli Valiliği, Nazimiye ilçesinde operasyona çıkan 2 askerin donarak yaşamını yitirmesi, 10 askerin de donma tehlikesi geçirmesine ilişkin adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.
Tunceli Valiliği, Nazımiye ilçesinde operasyona çıkan 2 askerin donarak yaşamına yitirmesi, 10 askerin de donma tehlikesi geçirmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, yaşamını yitiren askerler ile ilgili olarak bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada, yaşanan olay, yer ve zamanla ilgisi olmayan, video ve fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını iddia etti.
‘BÖLGEYE 12 ASKER BIRAKILDI’
Mazgirt, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçe kırsalında çok sayıda tim ile pusu faaliyetlerinin yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, bu faaliyetler kapsamında; Nazımiye kırsalında, 2300 metre rakımlı, karayolu ulaşımı olmayan, sadece helikopter faaliyeti ile veya yaya olarak gidilebilen bölgeye, mevsim koşullarına uygun tam teçhizatlı 12 kişiden oluşan timin 22 Ekim 2018 tarihinde helikopter ile indirildiği belirtildi.
HELİKOPTER BÖLGEYE GİDEMEDİ
Pusu faaliyeti icra eden time, ani gelişen olumsuz hava koşullarından etkilenmesi sebebiyle 26 Ekim 2018 tarihinde geri çekilmesi talimatı verildiği belirtilen açıklamada, “Ancak, helikopterin defaten bölgeye ulaşmaya teşebbüs etmesine ve muhtelif tehlikeler atlatmasına rağmen, görüş mesafesinin kısıtlı olması, olumsuz hava koşulları ve sarp arazi yapısı nedeniyle, havadan tahliye gerçekleşememiştir. Aynı zamanda karadan yaya olarak da timimize ulaşılmaya çalışılmıştır” denildi.
ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA
Açıklamada, takviye birliklerinin ilk müdahaleyi yaptığı 2 askerin hipotermi tanısı ile güvenli bir bölgeye getirildiğini, hava koşullarının kısmen düzelmesi ile helikopterin bölgeye ulaşarak timdeki askerlerin Tunceli Devlet Hastanesi’ne sevk edildiği ifade edildi. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen 2 askerin yaşamını yitirdiği, 10 askerin muayeneleri yapılarak taburcu edildiği kaydedilen açıklamada, “Olayla ilgili olarak Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli; Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’nca da idari soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.   (MA)