Tayyip Erdoğan’ın operasyon tehditleri sonrası TSK’nin Kobanê ve Tel Abyad’a yönelik saldırıları artmaya başladı. Sabah saatlerinde gerçekleşen bombardıman sonrası YPG-QSD’nin Kobanê’de karşılık verdiği ve TSK’ye ait bir askeri aracı güdümlü tanksavar füzesiyle vurduğu bildirildi.

Ekonomik kriz ve MHP ile yaşanan gerilimin ortasında seçimlere doğru ilerlerken yeniden bir savaş gündemine ihtiyaç duyan Saray-AKP iktidarının “Fırat’ın doğusu”nu hedef göstermesine paralel askeri adımlar atılmaya devam ediyor.

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, bugün (31 Ekim) sabah saatlerinde TSK’nin, Tel Abyad’ın batısına ağır silahlarla saldırdığını bildirdi.

Ardından TSK’nin, Kobanê’nin 15 km batısındaki Selim köyüne de tank atışları yaptığı kaydedildi.

YPG karşılık verdi

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Kobanê’ye yönelik saldırılara karşılık verdiğini belirten ANHA, TSK’ye ait bir askeri aracın imha edildiğini kaydetti.

İlerleyen saatlerde YPG Basın Merkezi, TSK’ye ait bir zırhlı personel taşıyıcının güdümlü tanksavar füzesiyle vurulmasına ilişkin görüntüler paylaştı.

Ne olmuştu?

TSK, 28 Ekim’de Kobanê’ye, dün de (30 Ekim) Tel Abyad’a (Gire Spî) bombardıman gerçekleştirmiş, Kürt güçlerinin karşılık vermesiyle Tel Abyad’da kısa süreli çatışma yaşanmıştı.

(sendika62)