DİYARBAKIR – Diyarbakır’da 3 ilçeye bağlı 76 mahalle ve mezrada ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, bölgede başlatılan operasyonda askeri birliklerin 107 eve baskın düzenlediği belirtildi.
Diyarbakır’ın Lice, Kocaköy ve Hazro ilçesine bağlı 76 mahalle ve mezrada “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmesiyle 29 Ekim günü askeri operasyon başlatıldı. Sokağa çıkma yasağı 31 Ekim günü saat 00.00’da kaldırıldı. Özellikle Lice ilçe merkezinin güneyinde yer alan kırsal kesimin tümünü kapsayan operasyona çok sayıda asker, özel birlik ve zırhlı araç katılırken, operasyon bölgesinde oluşturulan birçok yol kontrol noktasında araçların arandığı bildirildi. Bölgede 107 eve baskın yapılarak arama yapıldığı ve yurttaşların Genel Bilgi Taramasından (GBT) geçirildiği kaydedildi.
Diyarbakır Valiliği de bölgede 28 Ekim 2018 günü saat 22.00’dan başlatılan askeri operasyonun 1 Kasım günü saat 02.00’da tamamlandığını belirtti.
YASAKLI KÖY VE MAHALLELER 
Diyarbakır Valiliği’nin 29 Ekim günü saat 21.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan ettiği yerleşim yerlerinin isimleri şöyle: “Lice ilçesine bağlı Zümrüt, Gürbeyli, Kıpçak, Damar, Sığınak, Kıyıköy, Çıralı, Dibekköy, Budak, Dallıca, Arıklı, Çağdaş, Yolçatı, Tepe, Kutlu, Kayacık, Serince, Kabakaya, Uçarı, Yalaza, Ortaç, Ziyaret, Bağlan, Oyuklu, Çavundur, Esenler, Dolunay ve Türeli mahalleleri ile Ahmetbey, Guçik, Kola, Hasana, Navaladiriş, Dingil, Ayşe, Hacıhüseyin, Kuruca, Dablo, Alataş, Sınır, Pınar, Kolbağı, Bakanlar, Kalkanlı, Beğendik, Hacıcemil, Esenli, Çaylarbaşı, Göçer, Kerpiçören Çanak, Sağlam, Hevselbey mezraları; Kocaköy ilçesine balı Arkbaşı, Tepecik, Boyunlu mahalleleri ile Akdiken, Hacıreşit, Varlık, Işıklar, Gökçe mezraları;   Hazro ilçesine bağlı Çitlibahçe, Sarıerik, Ormankaya, Meşebağları, Kavaklıboğaz, Dadaş, Kırmataş, Terdöken, Gözebaşı mahalleleri ile Şahgeldi, Bayram, Nebiya, Yılgeçti, Teknebaşı, Ajikan ve Eldeğemez mezraları.”   (MA)