ANKARA –  ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika’daki şiddet ve yoksulluktan kaçan kafileyi durdurmak için 15 bin asker göndereceğini söyledi.
ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısıyla Orta Amerika’daki şiddet ve yoksulluktan kaçmakta olan kafileyi durdurmak için Çarşamba günü Meksika sınırına 15 bin asker gönderebileceğini açıkladı.
Trump, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu kafile yolda olduğu sürece ordumuz teyakkuzda olacak. 10 bin 15 bin arası ordu personeli, sınır devriyeleri, ABD Göçmenlik ve Sınır Muhafaza ve her türlü silahlı personel ile sınırı koruyacağız.”
Pentagon ise Pazartesi yaptığı açıklamada, sınıra 5 bin 200 asker gönderilebileceğini kafilenin durumuna göre bu rakamın artabileceğini açıklamıştı.
Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği dahil pek çok grup Trump’ın haftaya yapılacak olan seçim için bu durumu politize ettiğini, bunun için de aktif ordu personelini kullandığını söyledi.
Eğer Trump söylediğini yapar ve 15 bin askeri sınıra gönderirse, ABD’nin en uzun savaşı olan Afganistan Savaşı’ndan daha fazla asker kullanacağı anlamına gelecek.