Milletvekillerinin tutuklanmasının 2’nci yıldönümünde birçok yerde açıklama yapan HDP’liler, “Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekun saldırılara karşı topyekun bir direniş göstereceğiz” mesajı verdi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP); İstanbul, Diyarbakır, Van, Ankara başta olmak üzere birçok yerde 4 Kasım 2016 tarihinde milletvekillerinin tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.
İSTANBUL 
HDP İstanbul İl Örgütü, kentin 3 bölgesinde de 4 Kasım’ı yaptıkları açıklamayla protesto etti. Aralarında HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda HDP’li, partinin Esenyurt ilçe binası önünde bir araya geldi. Polisler tarafından ablukaya alınan ilçe binası önünde açıklama yapan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 4 Kasım 2016’da yapılan operasyonla demokratik siyasetin tasfiye edilmeye çalışıldığını ifade etti. Yapılan operasyonun Kürt siyasetçilere yönelik olduğunun altını çizen Kenanoğlu, “Bilinçli bir seçim söz konusuydu. HDP içindeki etkin Kürt siyasetçi arkadaşlarımız siyaset dışına atılarak etkisizleştirilmek istendi. Kendileri biliyor ki HDP kaybetmezse kendileri kazanamayacak. Önümüzde yerel seçimler var. Ülkenin her yerinde HDP’ye yönelik siyasi soykırım ve operasyonlar devam ediyor. Fakat bu operasyonlar hiçbir zaman ne boyun eğmemize ne de HDP içindeki güçlü birliğini bozulmasına neden olmuştur. Bizler, arkadaşlarımızın bıraktığı yerden o mücadeleyi bugüne getirdik. Aynı hızla, aynı şevk ve azimle bu mücadelemizi yürütmeyi sürdüreceğiz. Bizleri tutuklayarak, siyasetten atarak vazgeçiremeyeceklerdir. Halkımız iradesine sahip çıkıyor. Biz de bu gözdağlarına diz çökmeden mücadelemizi devam ettireceğiz” diye konuştu.
Yapılan açıklamanın ardından açıklamaya katılan 2 kişi polisler tarafından gözaltına alınarak, Büyükçekmece Adliyesi’ne götürüldü.
‘HALKIN İRADESİNE EN BÜYÜK DARBE YAPILDI’
Sultangazi’de de HDP ilçe binası önünde yurttaşlar bir araya geldi. HDP Milletvekili Hüda Kaya ve partililerin katıldığı basın açıklamada, “Rehin alabilirsiniz, teslim alamazsınız!” pankartı açıldı. Okunan ortak açıklamanın ardından HDP Milletvekili Hüda Kaya konuştu. 4 Kasım’ı unutmadıklarını dile getiren Kaya, 2 yıldır milyonlarca insanın iradesini teslim ettiği 10 bini aşkın partililerinin cezaevinde olduğunu belirtti. Kaya, “2 yıl oldu partimize yönelik linç operasyonu. ‘Artık Türkiye’de partiler kapatılmıyor’ diyorlar. Bunu utanmadan söylüyorlar utanmadan. Siz bugün halkların iradesine en büyük darbeyi yapan iktidarsınız” diye konuştu.
Kaya’nın konuşmasının ardından ortak açıklama metni okundu.
KADIKÖY’DE AÇIKLAMA YAPILDI
Kadıköy’de de HDP ilçe binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya, HDP Sözcüsü Saruhan Oluç ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklama öncesi HDP ilçe binası polislerce ablukaya alındı. HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, 4 Kasım operasyonun “Çöktürme Planı” dahilinde gerçekleştiğinin altını çizerek, “HDP ve bileşenlerinin bütün kurum ve kuruluşlarını dize getirme planıdır. Bu uygulama neticesinde eş genel başkanlarımız ve seçilmişler tutuklanmıştır. Büyük bir operasyon büyük bir diz çöktürme planıdır. Peki sonunda ne oldu? Aradan bunca zaman geçti. HDP bütün il ve ilçe yöneticileriyle çok büyük bir direniş gösterdi. HDP’yi siyaseten tasfiye etmeye çalışanlar karşısında çok büyük direnç gösterdi. Tasfiye planı suya düşürüldü. Evet, ağır bedeller ödendi; ama demokratik siyasetten bizi silemediler silemeyecekler” dedi.
‘102 BELEDİYEDEN DAHA FAZLASINI ALACAĞIZ’
Belediyelere atanan kayyumlara dikkat çeken Oluç, “Kürtlere dediler ki siz kendi yöneticilerinizi seçemezsiniz. Seçerseniz biz onların yerine başkalarını atarız. Peki bu tuttu mu? Tutmadı. Nereden biliyoruz. 24 Haziran seçimlerinden biliyoruz. Şimdi geliyor yerel seçimler. Bu yerel seçimlerde söz verdik halka. Halk da bize söz verdi. Bu yerel seçimlerde kayyım atanmış olan bütün belediyeleri tekrardan kazanacağız. Halk iradesini gösterecek. Kararlı bir şekilde kimin kendisini yönetmek istediğini kendisi belirleyecek. Onlarla birlikte kendi ilini, ilçesini beldesini yönetecek. 102 belediyeden daha fazlasını alacağız. O kayyım atayarak halkın iradesini halkın sandıklarda verdiği oyları yok sayan gasp edenleri o coğrafyada bir tabela partisi haline getireceğiz. 31 Mart’taki hedefimiz budur. Sadece parti yöneticilerimiz değil, halkımız dik durdu. Asla boyun eğmedi. Bundan sonra da boyun eğmeyecek. Bu mücadelede biat etmek yok. Bizim mücadelemiz adalet mücadelesidir. Evrensel mücadeledir” diye konuştu.
DİYARBAKIR
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 4 Kasım 2016’da HDP’li vekil ve siyasetçilere yönelik başlatılan gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. AZC Plaza önünde açıklamanın yapılması Diyarbakır Valiliği’nce yasaklandığı için HDP İl binası önünde, HDP Diyarbakır milletvekilleri ve yöneticileri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il ve ilçe yöneticilerinin katılımıyla basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, üzerinde tutuklu HDP milletvekillerinin fotoğraflarının bulunduğu ve “Tutuklu vekiller irademizdir” yazılı pankart açıldı.
‘HDP SALDIRILARI BOŞA ÇIKARIYOR’
Açıklamayı okuyan HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, milletvekili ve partililerine yönelik yapılan tutuklama ve gözaltı furyasına tepki göstererek, “Siyasi operasyonlar ve hukuk dışı uygulamalarla, demokratik mücadele alanının yok edilmeye çalışıldığı bir dönemde, parti olarak bu saldırıları boşa çıkarmanın mücadelesini vermeye devam ediyoruz” dedi. Özsoy, “Bugün örgütlü mücadele geleneğimiz, bileşenlerimiz, Türkiye’nin sosyalist, devrimci, demokrat ve en geniş kesimleriyle kurduğumuz ortak mücadele hattı; yeni rejimin inşa edildiği, faşizmin kurumsallaştığı bir dönemde partimize büyük sorumluluklar yüklemektedir” diye konuştu.
HDP’nin maruz kaldığı baskıları anlatan Özsoy, “Partimiz topyekûn bir saldırı planıyla etkisizleştirilmeye, hukuk dışı bir şekilde yok edilmeye çalışılsa da, 24 Haziran’da aldığımız sonuç ve yerel seçimlerle ilgili çalışmalarımız, toplumsal ve örgütlü gücümüzle bugün Kürdistan ve Türkiye halklarına umut olmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
‘SÖZ VERİYORUZ’
Halkların emeği, iradesi ve oylarıyla temsil hakkını kazanan vekillerin şahsında HDP’ye yapılan siyasi darbeyi protesto ettiklerinin altını çizen Özsoy, “4 Kasım Siyasi Darbesi’nden 2 yıl sonra bir kez daha belirtiyoruz ki, demokratik siyaseti tasfiye ve zulüm operasyonlarına asla teslim olmayacağız. Halkımızın demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinin kararlı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.
‘RENGARENK BİR BAHÇE İSTEYENLERE…’
Açıklamadan sonra Kandıra F Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın 4 Kasım’a ilişkin gönderdiği mektubu okundu. HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun’un okuduğu mektupta şu ifadeler yer aldı: “4 Kasım tüm demokratik muhalefeti hedef alan, Türkiye tarihinin  en büyük siyasi soykırım operasyonuydu. 7 Haziran 2015’te ortaya çıkan güçlü demokratik siyaset kulvarını kapatma girişimiydi. Yerel yönetimlerde halkın iradesini hiçe sayan kayyım zihniyetinin, tüm toplumsal muhalefete ve genel siyasete yönelmesiydi. Başta Kürtler olmak üzere tüm muhalefet odaklarına göz dağıydı. Kadınlara siyasete, yönetime katılmasınız, oturun oturduğunuz yerde. Eve hapsolmuş yaşamı kabullenmezseniz, cezaevinde hapislik yaşarsınız denildi. Kürtlere, siyaset yapmak size yasak mesajıydı. Tüm Türkiye halklarına, Kürtlerle ortak bir gelecek arayışından vazgeçin tehdidiydi. Emekçilere, yoksullara, iktidara boyun eğin, insanca yaşamın peşinde koşmayın demekti. Teklik dayatmalarına boyun eğmeyerek rengarenk bir bahçe yeşertmek isteyenlere, faşizmin siyah rengi dayatmaktı. İnsan olmak, insan kalmak için mücadele eden tüm kesimleri hedef alan, siyasi bir darbeydi. Ama zaman gösterdi ki; ne aman dileyen var, ne inandığı demokratik, özgürlükçü, barışçıl bir gelecek arayışından cayan var. Halkın iradesi ne dört duvar arasında hapsedilebilir ne de önünde durulabilir. O gürül gürül akan bir nehirdir.”
Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.
ANKARA
HDP Ankara İl Örgütü, partinin vekilleri Selçuk Mızraklı, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Hüseyin Kaçmaz ile il yöneticilerinin olduğu grupla il binası önünde tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarının bulunduğu pankartı açarak basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis, valiliğin yasak kararını gerekçe göstererek izin vermedi. Polisin engellemesini HDP’liler, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla protesto etti. Polis ile milletvekilleri arasında yapılan uzun görüşme sonucu açıklama il binasında yapıldı.
‘PARTİMİZE BÜYÜK SORUMLULAKLAR YÜKLEMEKTE’
Açıklamayı HDP Ankara İl Eşbaşkanı Halil Yıldız yaptı. Yıldız, gözaltı ve tutuklamalar ile demokratik mücadele alanının yok edilmesine karşı parti olarak mücadele ettiklerini belirterek, “Bugün örgütlü mücadele geleneğimiz, bileşenlerimiz, Türkiye’nin sosyalist, devrimci, demokrat ve en geniş kesimleriyle  kurduğumuz  ortak mücadele hattı; yeni rejimin inşa edildiği, faşizmi kurumsallaştığı bir dönemde partimize büyük sorumluluklar yüklemektedir” dedi.
‘4 KASIM SİYASİ DARBE OLARAK GEÇTİ’
Yıldız, 9 milletvekillerinin hala cezaevinde olduğunu hatırlatarak, “Bir talimatla, tamamen hukuk dışı bir şekilde yapılan bu operasyon Türkiye siyaset tarihinde 4 Kasım siyasi darbesi olarak geçmiştir. Bu, demokratik siyasete vurulan büyük bir darbe olsa da mücadele geleneğimiz açısından maruz kaldığımız ilk operasyon değildir” diyerek 2009 KCK operasyonları ile 1994 yılında DEP milletvekillerinin tutuklanmasını hatırlattı.
‘TOPYEKUN BİR DİRENİŞ’ 
HDP’ye dönük operasyonların nedeninin Türkiye halklarının eşit, özgür ve ortak yaşamını kuracak tek parti olması olduğunu vurgulayan Yıldız, partilerine dönük saldırıların hala devam ettiğini ifade etti. Yıldız, “Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekun saldırılara karşı topyekun bir direniş gösterecek, bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkımızın demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinin karalı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.
ADANA 
HDP Adana il binasında yapılan açıklamaya, çok sayıda kişi katıldı. HDP Adana İl Eşbaşkanı Mahsun Eriğ, 4 Kasım’ın, demokratik mücadele alanını yok edilmeye çalışıldığı bir dönem olduğunu ve parti olarak bu saldırıları boşa çıkarma mücadelesini vermeye devam ettiklerini kaydetti.
4 Kasım’da eş genel başkanları dahil 16 vekilin tutuklandığını ve şu anda halen 9 vekilin cezaevinde olduğunu anımsatan Eriğ, “4 Kasım Siyasi Darbesi’nin 2’nci yıldönümünde, bizler, Türkiye halklarını şiddet girdabına sokmak ve tek adam yönetimine mahkum etmek isteyen bu anlayışın karşısında dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koymaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz” dedi.
HATAY 
HDP Hatay İl Örgütü’nün yaptığı açıklamaya partinin Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları katıldı.  HDP’li Hatimoğulları, partilerine dönük yapılan baskıların tamamen bedel ödetme ve sindirme politikası olduğunu dile getirdi. Dünyada tüm zulüm politikaların sonsuza kadar sürmediğini belirten Hatimoğulları, “Biliyorsunuz tarihteki zulümkar firavunun saltanatı dahi son buldu. Bu karanlık dönemin bir gün sona ereceğini ve aydınlık günlerin doğacağını biliyoruz. Her şeye rağmen bizi baskı ve tutuklamalarla susturmaya ve bitirmeye çalışanlara şunu söylemek istiyorum. HDP bin yılların direniş geleneğinden geliyor. Biz her şeye rağmen ayakta duracağız” dedi.
ANTALYA
HDP Antalya İl Örgütü de, il binalarının önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Ancak il binasının ablukaya alan polis, HDP’lileri engellemeye çalıştı. Buna rağmen açıklama yapan HDP’liler, “Tutuklu vekiller irademizdir” pankartı açtı. HDP Antalya İl Eşbaşkanı Songül Şarklı, devletin baskı ve sindirme politikalarına değinerek, “Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekûn saldırılara karşı topyekûn bir direniş gösterecek, bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
VAN
HDP Van İl Örgütü’nde il binası önünde yaptığı açıklamaya milletvekilleri Murat Sarısaç, Muazzez Orhan, Dilan Dirayet Taşdemir ile HDP ve DBP’li yöneticiler ve çok sayıda kişi katıldı. Tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarının taşındığı açıklamada, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, 2 sene önce bugün partilerine ve milletvekillerine “siyasi bir darbe” gerçekleştiğini söyledi.
Taşdemir, “Yapılan tamamen siyasi bir darbeydi. Hepimiz biliyoruz ki bu operasyon ve darbeyle amaçlanan, çökertme planını hayata geçirmekti. Faşizme karşı direnen kadınları, gençleri, zindanları ve bir bütünen halkın iradesini yok etmekti. Ama başaramadılar ve direnişle boşa çıkarıldı. Arkadaşlarımız her yerde şu anda özgürlük için, insanlık onuru için mücadele ediyor. Çözüm sürecinde çökertme planı hazırlayanlar; ardından kentlerimizi, bodrumlarda insanlarımızı yaktılar. Biz onları Dersim’den, Zilan’dan tanıyoruz. Biz onları 1994’te yine partimize yaptıkları darbeden tanıyoruz, biz onları KCK operasyonlarından tanıyoruz. Yüz yıldır başarılı olamadıkları gibi bundan sonra da başarılı olamayacaklar. Dünyanın her yerinde faşizm, direniş karşısında kaybetmiştir. Bugün AKP MHP faşizmi de halkımızın direnişi karşısında kaybedecektir. Asla geri adım atmayacağız ve mutlaka kazanacağız” diye konuştu.
Açıklama çalınan alkış ve atılan sloganlarla son buldu.
BİTLİS
Bitlis’te de il binasında yapılan açıklamayla 4 Kasım protesto edildi. Açıklamaya; HDP’li vekiller Ayşe Acar Başaran, Mahmut Celadet Gaydalı, Ömer Öcalan ile HDP ile DBP’liler katıldı. HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Nurten Üzümcü, “Örgütlü ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
KARS
HDP Kars İl Örgütü’nün de parti binasına yaptığı açıklamaya, HDP’li Yönetici Bişar Abdi Alınak, operasyonun Türkiye tarihine “4 Kasım siyasi darbesi” olarak geçtiğini söyledi. Alınak, benzer şekilde her dönemde demokratik siyasetin tasfiyesine ilişkin operasyonların gerçekleştiğini söyledi. Alınak, ” Demokratik tasfiye ve zulüm operasyonlarına asla teslim olmayacağız” dedi.
ERZURUM
Bir diğer protestonun yapıldığı il ise Erzurum oldu. Tekman ilçesinde HDP il binasında yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. HDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Ömer Cemal Yazıcıoğlu, ortak metni okudu.
HAKKARİ 
HDP ve DBP Hakkari il örgütleri de DBP il binasında ortak basın toplantısı yaptı. Açıklamaya, HDP Van milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan ile Tayip Temel ile birlikte HDP ve DBP il eş başkanları ve yöneticileri katıldı.
HDP eski milletvekilleri tutuklu Selma Irmak ve Çağla Demirel’in gönderdiği mesaj, HDP İl Eşbaşkanı Zeynep Kaya tarafından okundu.
Irmak ve Demirel’in mesajı şöyle: “Tutuklu siyasetçiler olarak çağrımız şudur ki; baskı ve sindirme yöntemi sonuç almamış, ülkeyi bir uçuruma sürüklemiştir. Bir an önce, bu uçurumun ucundan dönülmeli, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılarak özgürlük ve güvenlik koşulları sağlanmalı, demokratik çözüm ve müzakere sürecine geri dönülmelidir. Halkımıza, kadın arkadaşlarımıza ve gençlerimize mesajımız; direnmeden vazgeçilmediği sürece başarmak mümkündür. Direneceğiz ve başaracağız.”
ANTEP 
HDP Antep İl Örgütü de, düzenlediği basın açıklamasıyla 4 Kasım’ı protesto etti. Yeşilsu’da açıklama yapmak isteyen HDP’li gruba polis izin vermezken HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ile polisler arasında tartışma çıktı.
Açıklamaya bugün KPSS’nin olması nedeniyle izin verilmeyeceğini söyleyen polislere Toğrul, “Çevremizde okul yok. En yakın okul 5 kilometre ileride, sizin bu tavrınız kitlemizi provoke etmeye dönüktür. Şu an yapılan Antep’te sadece HDP’ye yapılıyor” diyerek yanıt verdi.
Kısa süreli tartışmanın ardından HDP’liler, Yeşilsu’dan parti il binası önüne kitlesel bir şekilde alkışlarla yürüyerek geldi. Burada konuşan HDP’li Toğrul, 4 Kasım’ı “siyasi soykırım operasyonlar” olarak değerlendirerek, “4 Kasım operasyonu, Orhan Doğanların yaşadığı sürecin 2009’daki KCK operasyonları sürecinin en üst noktaya taşınmasıdır” diye konuştu.
‘MÜCADELEYİ HER KOŞULDA SÜRDÜRECEĞİZ’
4 Kasım’ın demokratik siyaset alanını kapatmaya dönük olduğunu aktaran Toğrul, ülke ortamını terörize edip seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik bir iktidar hamlesi olduğunu söyledi. Operasyonların, amacına ulaşmadığını dile getiren Toğrul, şöyle konuştu: “HDP, Seyit Rızalardan aldığı mirasla bu operasyonlara karşı durmuştur. Bizler, iktidarın önünde asla diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Operasyonlar, sadece siyasilere dönük değil; direkt halka dönük gerçekleşmiştir. İktidar, yargıyı sopaya dönüştürerek bize karşı kullanıyor. Siyasetçilerimize yönelik hazırlanan iddianamelerin içleri boştur. HDP olarak demokratik siyasetten asla taviz vermeyerek mücadelemizi her koşulda sürdüreceğiz.”
URFA 
HDP Urfa İl Örgütü de, Urfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş’un da katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. İl binası önünde yapılan açıkalmada, tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarının olduğu pankart açıldı. HDP Urfa İl Eş Başkanı Aliye Kızıldamar, “Halkımızın demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesinin kararlı neferi olacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.
MALATYA 
HDP Malatya il binasında toplanan partililer adına basın metnini okuyan İl Eşbaşkanı Perihan Yücekaya da 4 Kasım’ı kınadıklarını ifade etti.
MARDİN 
HDP ve DBP Mardin İl örgütleri de, 4 Kasım’ı yaptıkları açıklamayla protesto etti. HDP il binasının önünde yapılan açıklamaya, parti yöneticilerinin yanı sıra; din insanları, çeşitli kadın örgütü temsilcileri ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (DİSK) bazı yöneticiler katıldı. Açıklamada, tutuklu HDP’li vekillerin fotoğraflarının bulunduğu pankart taşındı.
‘SALDIRILARA KARŞI TOPYEKUN DİRENİŞ’
HDP Mardin İl Eşbaşkanı Ali Sincar, tüm operasyonlara rağmen partilerinin Türkiye halklarına umut olmaya devam ettiğini kaydetti. Sincar, demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekun saldırılara karşı topyekun bir direniş göstereceklerini, örgütsel ve siyasal mücadelelerini sürdüreceklerinin mesajını verdi.
TUTUKLU HDP’Lİ VEKİL YILDIRIM’DAN MEKTUP
HDP İl Eşbaşkanı Eylem Amak da, HDP eski Milletvekili Gülser Yıldırım’ın tutuklu bulunduğu Kandıra Kadın Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği Kürtçe mektubu okudu.
Mektupta şunlar belirtildi: “Biz Kandıra Cezaevi’nde, mücadele eden, haksızlığa ve zulme başkaldıranlar olarak zor şartlarda da olsa özgür bir yaşam, demokratik ve eşit bir yaşam için mücadelemizi sürdüreceğiz. Diktatörlerin karşısında halkımızın ve Türkiye halklarının yanında ve sesi olacağız. Biliyoruz ki zalimlere karşı mazlumların mücadelesi kolay değil. Bu mücadele, direniş örneği olarak 1 Kasım Dünya Kobanê Günü  büyük önem taşımaktadır. Bu zafer münasebetiyle anlamlı ve haklı mücadelemize gönül veren mücadele eden ve direnen bütün yoldaşları içten ve yürekten selamlıyorum.
Değerleri yoldaşlar;  AKP-MHP faşist iktidarı 4 Kasım tarihinde bu yana Kürdistan’ın dört parçasında baskı ve siyasi soykırım uygulamalarına devam etmektedir. Bu siyasi soykırım ile birlikte Kürt halkını ve farklılıkları yok etmeyi amaçlamaktadırlar. Halkımızın mücadele, direnme gücü ve azmi  var oldukça onlar bu kirli amaçlarına ulaşamayacaklar.”
HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ise, partilerinin ayakta olduğuna dikkat çekerek, özgür bir yaşamı kurmak için birlikte mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirtti.
Açıklama alkışlarla son buldu.
BATMAN
HDP Batman İl Örgütü de, il binasın önünde basın açıklaması düzenledi. HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, partinin İl Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, HDP ve DBP yöneticileri, Barış Anneleri ile çok sayıda kişi katıldı.
HDP’li Feleknas Uca, 6 milyon üstü halkın iradesinin gece yarısı rehin alınarak tutuklandığına dikkat çekti. Uca, “HDP’li vekillerimizin serbest bırakılması için AİHM’e başvurduk; ancak uzun süredir bu başvuruya cevap verilmemiş. Bir an önce bu başvurunun AİHM tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Tüm uluslararası kurumlara çağrı yapıyoruz; bir an önce AKP’nin anti demokratik uygulamalarına karşı durmalıdırlar. Biz vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz. Mücadelemiz tüm baskılara rağmen sürecektir” dedi.
Uca’nın ardından HDP İl Eş Başkan Yardımcısı Mahir Bekleviş de ortak basın metnini okudu. Açıklama atılan “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı ile son buldu.
SİİRT 
HDP Siirt il binası önünde ise bir araya gelen çok sayıda kişi, tutuklu milletvekillerinin fotoğraflarını taşıdı. HDP Siirt İl Eşbaşkanı Serdar Batur “İktidar, partimize yönelik hukuk dışı saldırılarını sürdürmektedir. Savaşla, işgalle, güvenlik politikalarıyla Türkiye’de milliyetçi histeri üreten bu anlayış, kendi geleceğini bu çatışma ve savaş politikasında aramaktadır. Derin ve karanlık kliklerle kurulan kirli ittifaklarla Türkiye toplumunu büyük bir yıkıma götüren bu anlayışın önünde durmak ve buna karşı en geniş toplumsal ve siyasal mücadele hattını kurmak, dün olduğu gibi bugün de siyasal varlığımızın gereğidir” diye konuştu.
MERSİN
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, 4 Kasım 2016 tarihinde partilerine dönük siyasi operasyonların yıl dönümü dolayısıyla il binalarında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Mehmet Yürek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mersin İl Eşbaşkanı Münir Güzel ve HDP’liler katıldı.
İlk olarak konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık, partilerine yönelik yapılan saldırılara rağmen özgürlük ve demokrasi mücadelesine devam ettiklerini kaydetti. Akdeniz Belediyesi’ne atanan kayyuma değinen Işık, halkın tüm baskılara rağmen mücadele ederek kayyum atanan belediyeleri geri alacaklarının altını çizdi.
Ardından konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Zelal Önen ise, genel merkezlerinin gönderdiği basın metnini okudu.
DERSİM
HDP Dersim İl Örgütü, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Genel Başkanı Musa Kulu ve il yöneticilerinin katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirdi. Farisoğulları, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın 28 Temmuz 2015’teki “dokunulmazlıklar kaldırılmalı ve bedelini ödemeliler” açıklamasından sonra HDP ve bileşeni partilerin yönetici ve üyelerine yönelik yapılan operasyonlarda 12 binden fazla partilinin gözaltına alındığını; 5 binin üzerinde yönetici, belediye eş başkanı ve üyelerinin ise tutuklandığını söyledi.
‘TOPYEKÜN DİRENİŞ GÖSTERECEĞİZ’
Saldırılara karşı mücadele edeceklerini belirten Farisoğulları, ” 4 Kasım Siyasi Darbesi’nin 2’nci yıldönümünde, bizler, Türkiye halklarını şiddet girdabına sokmak ve ‘tek adam Yönetimi’ne mahkum etmek isteyen bu anlayışın karşısında dün olduğu gibi bugün de en güçlü duruşu ortaya koymaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekûn saldırılara karşı topyekûn bir direniş gösterecek, bu hamleleri boşa çıkaracak örgütsel ve siyasal mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
İZMİR 
HDP İzmir İl Örgütü’nün, Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapmasını planladığı açıklama engellendi. Bunun üzerine kitle, HDP il binası önüne gelerek açıklama yaptı. HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, HDP’nin geleceğin yarını  ve halkların sesi olduğunu vurgulayan belirterek, hapsedilmekle bitmeyeceklerini vurguladı. HDP Milletvekili Ayşe Sürücü de, birçok üye ve belediye eşbaşkanlarının tutuklandığını hatırlatarak, “Halkı sindirmeye çalışacaklarını sanıyorlar. Bunu iyi bilsinler ki bu halk sinmedi, sinmeyecek. Sonuna kadar bizde halkla birlikte direnerek mücadele edecek. Biz barış ve özgürlük mücadelesi veriyoruz vermeye de devam edeceğiz” dedi. HDP’nin barış içinde yasamak için mücadele verdiklerini belirten HDP Milletvekili Serpil Kemalbay da, “Yoldaşlarımız zindanlarda direnecek ve yeni bir yaşamı kurmak için çalışacak. Bizler de sokaklarda, meydanlarda hayatımızın her alanında yoldaşlarımızla birlikte dayanışma içinde omuz omuza özgürlük mücadelesini geleceğe taşıyacağız” ifadelerini kullandı.    (MA)