Berivan Aslan

1. Avusturyada türk vatandasinin secmesini ilk kim istedi?
RT Erdogan, cünkü Türkiyde disinda mevcut olan 6,5 Milyon oydan faydalanmak istiyordu. Önceden bu sorunlarimiz yokken, bu uygulamayla beraber Avusturyada cifte vatandaslik problemi görsel hale geldi.
Iki yildir ne Avusturya Hükümeti ne Türkiye hükümeti, göcmenlerin dertleri icin somut adimlar attilar. Iki koca yil! Bir taraf onlari is gücü oldugu icin kulandi, digeri ise onlari ülkeye sermaye getirenler olara gördü. Biri “alamanci” diye disladi, digeri “Ausländer” diye disladi. Herkes kendi cikarina bakti!

2. Cifte vatandaslik meselesi ne zaman gündeme geldi?
Bir AKP yürüyüsü esnasinda Türkis Restorant saldiriya ugradiktan sonra, olay medyada gündemlestirildi.
Tüm partiler bu saldiriyi kinadi. Özelikle FPÖ o dönem tüm Avusturya vatandasi olan Türkler bizim vatandasligimizdan ciksinlar diye cagri yapti. Strache Listeylen medyalara cikarken, Pilz te geri kalmayip “bendede var o liste” dedi, ama parti icindeki elestiriler- bilakis toplantilarda onu bu konuda en cok sert elestiren bendim ve Pilz listeyi HIC KIMSEYE vermedi. Zaten listenin Avusturyali makamlari tarafindan delil olarak kulanilmasida FPÖ politikasinin bir parcasi. Listede ölmüs, coktan vatandasliktan cikmis, vs. insanlarin bilgileri bile varmis. Benim elime böyle bir liste gecmedi, dolayisila bu bilgiyi sadece listeyi referandum döneminde görenler bana söyledi. Malum listenin üzerindeki secmenleri arayip, otobüslere doldurup götürdüklerini cok kez duymustuk o dönem.

3. Secmen listesini kim cikarti?
Ne Ali, ne Veli, ne Berivan cikartti. YSK gönderdi yurtdisina. Her camide, her dernekte, yüzlerce kez fotokopisi mevcuttu. Yani her isteyen ulasabilirdi o listeye. Tabi FPÖ bunu firsata cevirdi, kürtlerle türkler birbirine girsin diye, listeyi bize kürtler verdi dedi. Türkler verdi deselerdi Avrupalilardan kimse inanmazdi, neticede FPÖ nün türkdüsmanligi biliniyordu.
Böylelikle bu iki grubu birbirine düsürüp, onlarda bu kavgadan faydalanip “iste bakin, göcmenler entegre olmuyor, kavgalarini bizim ülkelerimize tasiyor”, diyeceklerdi ve bunun üzerine prim yapacaklardi.

4. Berivan Aslan listeyi FPÖ verdi diyenlere :
Berivan Aslan listeyi FPÖ ye verdi diyenler ya aptallar ya da kötü niyetliler, baska bir aciklamasi yoktur bunun.
– Berivan Aslan gecen sene bu liste ortaya ciktiginda ve “tolerans yasasi” önerdiginde, tüm FPÖlüler neden ona saldirdi? Bu irkci saldiriya neden AKP-MHP tayfasi sessiz kaldi? Hani irkciliga karsiydilar 🙂
Neticede bu yasa önerim sadece solcular icin degil, BÜTÜN türk vatandaslari ve bürokrasinin MAGDURLARI icindi!
(Parlamentonun sayfasina girip, ilk yasa önerisini kendi partimle ilk meclise sunan oldugumu görecekseniz)

Bu iftirayi atanlara, dava acmaya karar verdim!

Sicilerine suclar isledikten sonra belki oturup yaydiklari yalan haberleri yine yayacaklarmi! Yok öyle istedigin yalani ortayi atip, insanlarin emeklerini sifirlayip ve kötülemek.

5. Imza kampanyasi. Simdi herkes bana telefon acip dertleniyor, sokakta kiminle karilassam herkes sitem ediyor. O yüzden bir imza kampanyasi hazirladim, bir bir icerige verdigimiz yasa tasarisiyla uyusan. Baslatigim ayni gün karsi taraf fikrimi kopyalayip kendi emegimiz gibi millete yaymaya baslamislar. Yahu insaf ve vicdan, bu öneriyi sunmam icin en az 2 ay boyunca emek verdim. Imza kampanyayi bölüp, kime ne getirisi olacak?
Hem, müslümanlikta fikir hirsizligi günah degilmi? Nasil bir müslümanlik anlayisi bu, anlam veremedim