Bir vekilin paylaştığı ‘Faşizme geçit yok, HDP zindanlara sığmaz’ görseli kaldırıldı, iki vekilin hesapları ise kapatıldı.

HDP’li 9 milletvekilinin tutuklanmasının ikinci yılına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi tarafından hazırlanan ‘Faşizme geçit yok, HDP zindanlara sığmaz’ görseline Instagram’dan sansür geldi. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay’ın 4 Kasım’da paylaştığı görsel Instagram tarafından kaldırıldı.

Günay’ın paylaşımı ‘topluluk kurallarına uymadığı’ gerekçesi ile Instagram hesabından kaldırıldırılırken, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın hesapları da kapatıldı. Kemalbay ve Başaran’ın, hesaplarının kapatılma nedenini soran başvurularına da yanıt gelmedi.

Ebru Günay paylaştığı görselin hesabından kaldırılmasına ilişkin, “Bu ifade özgürlüğüne yapılan bir müdahaledir. HDP’yi her türlü mecrada yok saymaya çalışıyorlar. Şikayetler üzerine mi kaldırıldı ya da Instagram’ın kurallarına uymadığı için mi kaldırıldı bilmiyorum. Ama buna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.    (artigercek)