ANKARA – KESK’li kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü öncesinde Ankara’da, “Kadın Emeği ve İstihdam” çalıştayında bir araya geliyor.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü öncesinde Ankara’da bir araya geliyor. 9- 11 Kasım’da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Merkezi’nde “Kadın Emeği ve İstihdam” çalıştayında kadınlar kazanımlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıları tartışacak.
İki gün boyunca atölye çalışmalarıyla birlikte kadın emeğine dönük neo-liberal saldırılarla dayatılan esnek güvencesiz çalışmanın kamu emekçisi kadınları nasıl etkilediği, AKP iktidarının kadın istihdam politikaları, kadınları daha da yoksullaştıran ekonomik krizi ve mücadele olanakları ele alınacak.
‘GEÇMİŞTEN BUGÜNE KADIN DENEYİMLERİ’
Çalıştayın ilk gününde “Geçmişten bugüne kadın istihdam politikaları ve mevcut durum”, “Kadın istihdamına, iş güvencesine ve sosyal haklara dair uluslararası normlar”, “Kadın emeği ve istihdamındaki dönüşümün kamudaki biçimleri”, “Toplumsal cinsiyet istihdam ilişkisi”, “Ekonomik krizlerin kadın emeğine ve istihdamına yansımaları”, “Kadın emekçilerin örgütlenme, mücadele ve dayanışma deneyimleri” başlıklarında sunumlar gerçekleşecek.
‘KRİZİN KAMU EMEKÇİLERİNE YANSIMASI’
Çalıştayın ikinci gününde kadınlar, “Ekonomik krizin kadın kamu emekçilere yansımaları ve mücadele olanakları” , “Örgütlenme ve mücadele stratejileri”, “Ne yapmalı nasıl yapmalı?” konularında tartışma yürütecek.
KİTLESEL EYLEM HAZIRLIKLARI
Çalıştayın üçüncü gününde ise KESK Kadın Meclisi’nde sendikal-siyasal süreç değerlendirmeleriyle birlikte bir yıllık mücadele programı oluşturulacak. KESK’li kadınlar bu yıl, ”Yoksulluğa, Güvencesizliğe Ve Şiddete Karşı Kadınlar Mücadelede Buluşuyor” sloganıyla 25 Kasım’a hazırlanırken, işyerlerinde ve alanlarda kitlesel eylemlikler yapmayı planlıyor.