Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Ekim ayı raporuna göre en az 34 kadın erkekler tarafından öldürülürken, cinsel istismar ve şiddet arttı. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ekim ayında basına ve kendilerine yapılan başvuruları derleyerek hazırladığı kadın ve çocuklara yönelik şiddet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda, kadın cinayeti haberlerinin şikayete bağlı olmaksızın direkt kamuya yansıdığı fakat cinsel şiddet ve cinsel istismarı haberlerinin ortaya çıkması, gerek bu suçların şikayete bağlı olması gerek soruşturma ve dava süreçlerinin devam ediyor olmasından dolayı net sayının belirlenmesinin zorlaştığının altı çizildi.

34 kadın öldürüldü

Rapora göre, Ekim ayında 34 kadın öldürüldü, çocuk istismarı ve cinsel şiddet devam etti. Bir önceki aya göre Ekim ayında kadın cinayetlerinde düşüş yaşandı.

Buna bu ay erkekler tarafından öldürülen 34 kadının 14’ü şüpheli ölüm, 6’sının neden öldüğü tespit edilemedi, 9’u hayatına dair karar almak isterken öldürüldü, 2’sinin ise boşanmak isterken öldürüldü. Kadınların 10’u evli olduğu erkek tarafından, 2’si birlikte olduğu erkek, 3’ü akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 2’si ayrıldığı erkek,1’i üvey oğlu, 1’i erkek kardeşi tarafından öldürüldü.

Cinsel istismar devam ediyor

Raporda yaşanan cinsel istismara ilişkin şöyle denildi: “Bu ay da çocuk istismarı haberleri gelmeye devam etti. Çocuk koruma odaklı istatistik toplama ve analiz bilgi paylaşım sistemi oluşturulmadığı; bu istatistiklere göre somut adımlar atılmadığı ve çocuklar için adalet sağlanmadığı müddetçe haberler gelmeye devam edecek. Bu adımlar uygulanmadığı için çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve çocukların uğradığı şiddetin boyutu büyük oluyor.”

Cinsel saldırı

Raporda, Ekim ayında basına 14 kadının cinsel saldırıya maruz bırakıldığı yansırken, ancak gerçek rakamların çok daha fazla olduğu dile getirildi. Kadınların 5’i evde; 7’si sokak, hastane, okul, otobüs gibi kamusal alanda; 1’i sosyal medyada cinsel şiddete maruz kaldı.

Raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddetin canilik boyutu sürmeye devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Şiddetin boyutunun tüm ağırlığıyla devam ediyor olmasından somut adım atmayan yetkililerin sorumlu olduğunun belirtildiği raporda, kadınların bu ay da haklarını sonuna kadar kullanarak direnmeye devam ettiklerinin altı çizildi.

Medyanın dili

Raporda, medyada kullanılan dil ve haberciliğe de dikkat çekildi. Kadın ve çocuktan taraf haberciliğin yerleşmesi ve bunun dışındaki haberlerin denetlenip kaldırılması gerektiği belirtilen raporda, Yeni Akit gazetesinin “Kadının yeri evidir” şeklinde manşetlerle yayım yapmaya devam ettiği ifade edildi.