ANKARA – HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, TBMM’de yaptığı konuşmada kadına yönelik artan şiddete dikkat çekerek, AKP’nin kadın karşıtı politikalarına işaret etti ve “Bizim mücadelemiz kadın haklarının güvencesidir. Bu, kadın düşmanı siyasetin panzehiridir” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe ilişkin TBMM’de konuşma yaptı. Feleknas, kadına yönelik şiddetin bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizerek konuşmasına başladı. İçişleri Bakanlığı’nın verilen bir soru önergesine verdiği cevapta, kadına yönelik şiddete ilişkin verileri ilk kez paylaştığını hatırlatan Feleknas, bu veriler doğrultusunda Türkiye’de her gün yaklaşık 400 kadın şiddete maruz kaldığını ve her 3 günde 2 kadının katledildiğini belirtti.
Bu rakamların Türkiye’de kadınlara karşı şiddetin ne kadar korkunç boyutta olduğunu gösterdiğini söyleyen Feleknas, “Ancak, hatırlatmak isterim ki; bu rakamlar kayıt altına alınan rakamlar. Bugün Türkiye’de erkekler tarafından fiziksel, psikolojik,  cinsel şiddete ve mobing gibi çok yönlü şiddete maruz kalan kadınlar bu hakikati saklamak durumunda kalıyor. Asıl rakamlar çok daha vahimdir. Her sınıftan, her kültürden, her dinden kadın Türkiye’de yaygın olarak erkeklerin şiddetine maruz kalıyor” dedi.
‘Devlet erkekleri koruyor’
“Peki, kadınlar neden hala şiddet görüyor? Kadın cinayetleri neden hala durdurulamıyor?” diye soran Feleknas, devletin bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmediğinin altını çizdi. Feleknas konuşmasına şöyle devam etti: “Kadınlar; devlet kurumlarının, polisin ve yargının, erkek yanlısı olduğunu çok iyi biliyor. Bunca kadın erkekler tarafından öldürülürken Türkiye’de hala şiddet uygulayan erkekler ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ indiriminden yararlanıyor.  Devlet erkekleri koruduğu için erkekler kadınları bu kadar kolay öldürüyor.
İktidar, aileyi korumak pahasına kadına yapılan şiddeti görmezden geliyor. Bakın, bugün iktidar skandal söylemlerle kadınların nafaka hakkını bile ellerinden almak istiyor.
‘Kadınlar her yerde şiddetin hedefinde’
Değerli milletvekilleri, iktidarın kadın düşmanı politikaları kadınları her yerde şiddetin hedefi haline getiriyor. OHAL’le beraber Türkiye’de kadınlar büyük oranda şiddetin hedefi haline geldi. Kadınlar KHK ile ihraç edildi.  Hakları gasp edildi,  işten çıkarıldı ve çok sayıda kadın kurumu kapatıldı. Onlarca kadın gazeteci bugün cezaevinde. Ayıp bunlarla sınırlı değil. Hamile ve çocuklu kadınlar, yeni doğmuş bebeklerinden koparılan kadınlar da cezaevinde.”
‘İktidar kadın güçlenmesinden korkuyor’
Feleknas, iktidarın kadın mücadelesinden, kadınların güçlenmesinden korktuğunu ve kadın mücadelesinin parçası olan herkesi cezalandırdığını dile getirdi. Bu nedenle kadınların evde, sokakta, iş yerinde, cezaevlerinde ve mecliste bile ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldığını belirten Feleknas, Leyla Güven başta olmak üzere tutuklu kadın siyasetçilere işaret etti.  Hasta Tutsak Sisê Bingöl’ün durumuna da dikkat çeken Feleknas, “Hala tahliye etmeyen iktidar ve yargı utanç duymalı. Sisê Bingöl derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.
‘Mücadelemiz kadın haklarının güvencesidir’ 
Kürt Kadın Hareketi üyelerinin ciddi baskı ve şiddeti altında olduğunu söyleyen Feleknas “Niye sürekli DBP’li HDP’li, DTK’li ve TJA’lı kadınlara devlet baskı uyguluyor, gözaltına alıyor tutukluyor” diye sordu. Feleknas, “Cevabı çok açık; çünkü bizim mücadelemiz kadın haklarının güvencesidir. Bu kadın düşmanı siyasetin panzehridir. AKP ne yaptı? AKP kayyumları ilk olarak kadın düşmanı ve cinsiyetçi politikaları uyguladı. Kadın çalışanları işten çıkardı ve ihraç etti. Kadın kurumlarının kapısına kilit vurdu. Kadın birimlerin yönetimine erkek memur atandı. Kayyum atanan bütün kentlerde, şiddete uğrayan kadınların başvurduğu merkezleri kapattı” şeklinde konuştu.
‘HDP’li kadınlar mücadele etmeye devam ediyor’
Kadın mücadelesinin durdurulamadığını ve önümüzdeki seçimlerde belediyeleri özgürleştirecek, kayyımları geldikleri yere geri göndereceklerini kaydeden Feleknas, AKP’nin sindirmeye dönük tüm kadın düşmanı, baskıcı politikalarına rağmen HDP’li kadınların mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı. Feleknas son olarak da kadınlar özgürleşene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyerek, “Türkiye’de sokak ortasında öldürülen kadınların yaşam savunucusu olmaya devam edeceğiz. Şengal’de DAİŞ çetelerine karşı, bütün dünya kadınlarının özgürlüğü için, mücadele eden Êzidî kadınlarını buradan selamlıyorum. Jin, Jiyan, Azadî. Kadın Yaşam Özgürlük” dedi.   (jinnews2)