Gazze Şeridi’nden İsrail’e ateş açılması saldırıya gerekçe olarak gösterildi.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne hava saldırısı başlattığını duyurdu. Saldırıya gerekçe olarak, Gazze’den atılan roketin bir otobüse isabet etmesi gösteriliyor. Saldırı sonucunda 2 Filistinlinin öldüğü, 3 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, “Savaş uçaklarımız, Gazze’de terör hedeflerini vuruyor” ifadesine yer verildi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi tarafından yapılan açıklamada ise, “İsrail işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik saldırısında yoldaşlarımızdan Muhammed Zakariya ve Muhammed Avda şehit olmuştur” denildi.

Otobüsü hedef alan saldırının ne tür bir silahla yapıldığına ve hasara ilişkin açıklama yapılmazken, Gazze’den İsrail tarafına 80 roket atıldığı, bölgede sirenlerin çaldığı aktarıldı. İsrail basını ise Gazze’den atılan roketlerden birinin bir otobüse isabet ettiğini ve bir kişinin ağır şekilde yaralandığını aktardı.

TELEVİZYON BİNASI VURULDU

İlerleyen saatlarde gelen bilgilere göre ise, İsrail savaş uçakları Hamas’a ait Al-Aksa yerel televizyonu binasına saldırı düzenledi.

Kanalın Gazze’deki merkezine 10 füze atıldı. Saldırı sonucu kanalın merkezi tamamen yıkıldı. Yıkım nedeniyle kısa süreliğine kesilen yayın başka bir merkezden yapılmaya devam etti. Saldırılar sonucu çevredeki birçok bina da zarar görürken, olayda birkaç kişinin yaralandığı aktarıldı.

GUTERRES: SAVAŞ BAŞLAYABİLİR

Paris’te, saldırı hakkındaki soruyu cevaplayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’deki gerilimin bir an önce engellenmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde devasa bir trajediye dönüşecek bir savaşın başlayabileceği uyarısında bulundu.

Avrupa Birliği’nde gelen açıklamada da Gazze Şeridi’nde artan gerilimin endişe verici olduğu, tüm şiddet faaliyetlerinin hemen sonlandırılması gerektiği belirtildi.