CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’a, Ahmet Türk’ün ‘Mansur Yavaş’ın adaylığını tabanımız desteklemez’ yönündeki sözleri soruldu.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapıldı. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında MYK’nın gündemini aktardı.

Kemal Kılıçdaroğlu ile Ahmet Türk görüşmesinde, Türk’ün Kılıçdaroğlu’na “Tabanımızın oy vereceği isimleri çıkartırsanız tabanımızdan destek gelir. Mansur Yavaş ismine tabanımız sıcak bakmıyor” dediğinin basına yansıdığının sorulması üzerine Öztrak, “CHP Genel Başkanı demokrasiden yana olan haktan hukuktan adaletten yana olan her türlü aşırılıkla terörle arasına mesafe koyan herkesle görüşür. Ama bu görüşmenin kapmasında ne var ne yok bu konuda çok fazla bilgim yok. Ama bu görüşmenin nezaket görüşmesi olduğunu ve daha çok karşı tarafı dinlemeye yönelik bir görüşme olduğunu biliyorum” dedi.

“İSİM BELİRLEME GÖREVİ PM’NİN”

CHP’nin Ankara’da aday göstereceği isimler arasında Mansur Yavaş isminin çok konuşulduğu belirtilerek İYİ Parti’nin de Yavaş’la adaylık konusunda görüşme yaptığı, Yavaş’ın ise ortak aday olma konusundaki mesajlarının sorulması üzerine Öztrak, “Bizde isim belirleme yetkisi Parti Meclisi’nin. Dolayısıyla bu süreçte belediye başkanlıklarına aday olabilecek isimlerle ilgili benim değerlendirme yapmam doğru olmaz. Bu isimler Parti Meclisi’nde değerlendirilecektir ona göre de karar verilecektir” ifadelerini kullandı.

SEZGİN TANRIKULU İDDİASINA YALANLAMA

Ahmet Türk ile yapılan görüşmeye ilişkin Sezgin Tanrıkulu’nun “HDP ile işbirliği ittifak tamam” diye açıklama yaptığı iddiasıyla ilgili Öztrak, “Bu haberi okuduktan sonra Sezgin Bey’le konuştum. Sezgin Bey bu haberin tamamen çarpıtma olduğunu söyledi. Böyle bir şey söylemediğini, sandıkta mutabakat çerçevesinde söylenmiş sözlerden oluştuğunu ifade etti” dedi.