ANKARA – HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen ile görüşen sağlık örgütleri yıpranma payı taleplerine ilişkin destek istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası (SES),Türk Diş Hekimleri Birliği ve  Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TümRad-Der) üye ve yöneticileriyle, Meclis’te bir araya geldi.

Heyet görüşmede, yıpranma paylarına ilişkin taleplerine destek verilmesini talep etti. Uzun zamandan beri sağlık örgütlerinin gündeminde olan  yıpranma payı yani fiili hizmet süresi zammı kapsamının “torba yasa” ile daraltıldığı ve sağlık emekçilerinin fiili hizmet süresi zammından yararlanma şartlarının değiştirildiği belirtildi.

Görüşmede, fiili hizmet zammının düzenlendiği “torba yasa” nın kabul edilemeyeceğini belirten sağlık örgütleri temsilcileri, sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan tüm emekçilerin dahil edildiği, geçmiş çalışma yıllarını kapsayan, fiili çalışma süresi şartını kaldıran yeni bir yasal düzenlemenin yapılmasının talepleri arasında olduklarını belirterek, talepleri konusunda destek beklediklerini ifade ettiler.  (MA)