Brexit (AB’den ayrılma) süreci İngiltere’de siyaseti sarsmaya devam ediyor. Başbakan Theresa May’in Brüksel ile anlaşmaya varmasının ardından, Brexit Bakanı Dominic Raap bu anlaşmayı eleştirerek istifa etti.İngiltere hükümetinin Avrupa Birliği ile Brexit anlaşması üzerinde uzlaşmasınnı üzerinden daha 24 saat geçmeden, Brexit Bakanı Dominic Raab istifa etti. Raab, Başbakan Theresa May’in yaptığı Brexit anlaşmasını eleştirerek, “Dün Brexit anlaşamsı üzerine yapılan kabine toplantısının ardından istifa etmek zorundayım” dedi. Raab, May’in planının Birleşik Krallık’ın birliğini tehdit ettiğini savundu.

Anlaşmayı vicdanı rahat olarak destekleyemeyeceğini” söyleyen Raab, May’e hitaben istifa gerekçelerini anlattığı mektubu da Twitter üzerinden paylaştı.

İŞÇİ PARTİSİ: HÜKÜMETİN MEŞRUİYETİ KALMADI

Muhalefetteki İşçi Partisi ise Raab’ın istifası sonrasında May hükümetinin Raab’ın istifası sonrasında meşruiyetinin kalmadığı yönünde bir açıklama yaptı.

May, beş saat süren kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, AB’yle müzakere edilebilecek ‘en iyi ‘anlaşmaya vardığını söylemiş, “Kabinenin ortak kararı hükümetin çekilme anlaşması taslağına destek vermesi yönünde oldu” demişti. Ancak kabine toplantısında birçok bakanın anlaşmaya karşı çıktığı bilgisi sızmıştı.