HDP Gençlik Meclisi, 25 Kasım’da Diyarbakır’da gerçekleştireceği 2. Olağan Kongresi kapsamında birçok kentte stant kurarak, bildiri dağıttı. HDP’nin genç Milletvekili Dersim Dağ ise Mardin’den kongreye katılım çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, “Örgütlen özgürleş, sömürgeciliği parçala” şiarıyla 25 Kasım Pazar günü Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Geterler Kongre ve Konferans Salonu’nda 2. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirecek. Kongre çalışmaları kapsamında sokaklara çıkan gençler, afiş astı. Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde ise bildiri dağıtımı ile gençler kongreye davet edildi.

İSTANBUL VE ADANA’DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İstanbul’da ise Kadıköy’de stant kuran Gençlik Meclisi üyeleri, bildiri dağıtarak gençleri kongreye davet etti. Adana’da ise birçok noktada çalışma yürüten gençler, afiş ve bildiri çalışması yürüttü.

HDP’Lİ DAĞ MARDİN’DE GENÇLERLE BULUŞTU

HDP’nin genç Milletvekili Dersim Dağ ise kongre kapsamında Mardin’de gençlerle kahvaltıda bir araya geldi. Burada konuşan Dağ, gençlerin örgütlü olmadığı yönünde eleştirilerin olduğunu belirterek, “25 Kasım’da gerçekleştireceğimiz kongrede güçlü bir katılımla özeleştiri vermeliyiz. Newroz alanlarını, 8 Mart alanlarını dolduranlar genç kadınlar ise bu örgütlü olduğumuzun göstergesidir. Bunun için 25 Kasım’da Newroz ve 8 Mart ruhunu kongremizde açığa çıkarmalıyız” dedi.

‘TECRİDİN KALDIRILMASIYLA SINIRLI KALMAYACAĞIZ’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğünün sağlanması gençlerin temel gündemi olduğunun altını çizen Dağ, “Tecridin kaldırılmasıyla sınırlı kalmayacağız. Gençlerin öncülüğü ile Sayın Öcalan’ı özgürleştireceğiz. Gençler öncü rol ve misyonunu oynamadığı sürece, ne tecrit kırılabilir ne de Sayın Öcalan’ı özgürleştirebiliriz” diye konuştu.

‘GENÇLER ÜZERİNDEKİ POLİTİKALAR TOPLUMA YAYILMAK İSTENİYOR’

Devletin gençler üzerinde asimilasyon politikaları uyguladığına dikkat çeken Dağ, “Devlet gençler üzerinde yürüttüğü bu politikaları, topluma yaymak istiyor. Gençler bu politikalara karşı durmaz ise topluma yayılacaktır. Gençlere yönelik saldırıların temelinde de bu politikalar var” şeklinde konuştu.

Dağ, gençlere dönük baskı ve saldırılara karşı 25 Kasım’da gerçekleştirecekleri Gençlik Meclisi Kongresi’ne katılmaya çağırdı.  (MA)