AİHM’in Selahattin Demirtaş kararına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, “AİHM kararına uymamız lazım” dedi fakat sonrasında kararın içeriğini bilmeden bir şey diyemeyeceğini söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) dün HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluğuna ilişkin dosyayı karar bağladı. AİHM’in kararında tutukluluğunun “özgürlük ve güvenlik”, “makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı” ile “serbest seçim hakkı”nın ihlal edildiğini belirterek Selahattin Demirtaş’ın salıverilmesini talep etti.

Kararın ardından konuşan Tayyip Erdoğan ise Anayasa’yı yok sayarak “AİHM kararları bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar, işi bitirir” derken Abdülhamit Gül ise “Nihai kararı Türk yargısı verir” demişti.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AİHM’in kararına ilişkin değerlendirmelerine yer verdi. Sarıkaya’nın aktardığına göre Kılıçdaroğlu, “Biz, hukuk devletine saygılıyız.  Hukuk devletine saygılı bir yönetim var algısını yaratmak istiyorsak, AİHM kararına uymamız lazım, uyuyoruz da zaten veya onun karşılığında tazminat ödeniyor” dedi. “Dolayısıyla kararın içeriğini görmeden, bilmeden bir şey diyemem” diye sözlerine devam eden Kılıçdaroğlu, “Ama gönül isterdi ki bu kararı Anayasa Mahkemesi verebilsin; öncelikle görüşüp bir hukuksuzluk, haksızlık varsa önce o ortaya koyabilseydi” dedi.