ANTALYA – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ile yaptıkları ittifak gereği, yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday göstermeyeceklerini açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere ilişkin belediye başkanları ve il başkanlarıyla Belediye Başkanları Toplantısı’nda bir araya geldi. Toplantıda partinin yerel seçim stratejisine ilişkin partililere bilgi verilecek. Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ile yaptıkları ittifaka değinerek, “Cumhur ittifakının devamı milli beka için mecburidir. Yeni sistemin yaşaması için Cumhur İttifakı’nın kazasız belasız yoluna devam etmesi milli beka açısından mecburidir” dedi.
‘YENİ SİSTEMDEN GERİYE DÖNÜŞ YOK’
“Yeni hükümet sisteminden dönüş yoktur” diyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin gerçeklerini şuurla kavramalıyız. Millet bize görev yüklüyor vatan hizmet bekliyor. Türk milleti ‘bitti’ demeden bu dava bitmez. Hangi çılgın bize kefen biçecek kadar aklını kaybetmiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türk milletinin başarısıdır. Hiçbir dış yönlendirme olmadan hükümet sistemi cumhurun iradesiyle değişmiştir. Cumhur İttifakı, milli birlik ve dayanışma şuurudur. Yeni hükümet sisteminden geriye dönüş yoktur. Türkiye bütün meselelerini yeni sistemin getirmiş olduğu imkanlar kapsamında çözüme kavuşturacaktır.”
Partisinin 23 Ekim 2018 tarihli Meclis Grup Toplantısında yerel seçimlerde Cumhur İttifakı ile ortaklaşmayacaklarını açıkladığını hatırlatan Bahçeli, şöyle devam etti: “Biz dağdaki bölücülerin gelip de büyükşehir belediyelerine konuşlanmasına razı olamazdık. Biz HDP’nin, CHP ve İP’in mihmandarlığında İstanbul’dan İzmir’e kadar yerel yönetimlerde mevzi elde etmesine tahammül gösteremezdik. İnançla söylüyorum ki, Türkiye’nin çıkarları neyi ve nereyi işaret ediyorsa oradayız. Biz Türk milleti ne diyorsa onu yaparız. Ve de dün ne söylemişsek aynen onu ifade ederiz. Türkiye’nin içine girdiği bugünkü siyasi ortamın gerçeklerinden hareketle kesin tavrımızı göstermemiz, son kararımızı beka hassasiyetimiz üzerinden vermemiz elzem hale gelmiştir.
31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nden alınacak sonuçlar ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi arasında kapatılamayacak uçurumların olmaması için elimizi taşın altına koyacağız, fedakarlıksa gene yapacağız. Daha önce büyükşehir ölçeğinde sadece İstanbul’da aday çıkarmayacağımızı söylemiştim.
AKP’NİN ADAYLARI KİM OLURSA OLSUN
Buradan açıkça ilan ediyorum; Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul’un yanı sıra, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını da göstermeyecek, Cumhur İttifakı’nın mana ve muhtevasında gerekli çalışmalarını heyecanla ifa edecektir.AKP’nin adayları kim olursa olsun bu üç büyük şehirde desteğimiz tam olacaktır. Bu irademizde pazarlık yoktur, gizli anlaşma yoktur, al-ver süreci olmamıştır. Diğer her yerde adaylarımız vardır, adaylığı belli olan dava arkadaşlarımız da çalışmalarına devam edeceklerdir.”