Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bugün birçok kentte sokağa çıktı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla birçok yerde eylem ve etkinlikler düzenlendi.

BATMAN 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Kadın Meclisi, 25 Kasım nedeniyle parti bunası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinin yanı sıra HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ile kadınların katıldığı açıklamada, “Jin, jîyan, azadî” yazılı pankart açıldı. Açıklama sırasında polis ablukası dikkat çekti.

ŞIRNAK

HDP Kadın Meclisi, Şırnak’ın Silopi ilçesinde basın açıklaması yaptı. Parti binası önünde yapılan açıklamaya, onlarca kadının yanı sıra, HDP MYK üyesi Zübeyde Zümrüt katıldı. Açıklamada, “Erkek devlet şiddetine karşı yaşasın kadın dayanışması” pankartı açıldı.

URFA 

Urfa İl Kadın Platformu öncülüğünde bir araya gelen kadınların açıklamasına HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, DBP, İHD,CHP, Kadın Yaşamevi ile Barış Anneleri katıldı.

Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılmak istenen açıklama öncesi, polis etrafı ablukaya alarak Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulaması yaptı. “Kadına yönelik şiddete dur de” pankartının açıldığı açıklamada konuşan DBP İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, AKP iktidarının gerici ideolojisi doğrultusunda toplumu daha kolay denetlemek ve yönetmek için kadını aile içerisine hapsetmeyi amaçladığını belirterek, “Bu uğurda hukuksuzlukta sınır tanımıyor, devletin tüm imkanlarını adeta seferber ediyor. İki yıllık OHAL süresince KHK’ler eliyle kadın kurumsallaşmasına ve örgütlenmesine dönük saldırılar bunun en yakın örneğidir.  Bu hukuksuz uygulamalar, kadın mücadelesini ve kazanımlarını geriletmek amacıyla devreye sokulmuştur. Halk iradesine kayyumlar atanmış, kadın belediye eşbaşkanları, milletvekilleri tutuklanmış, kadınların iradesine dönük sayısız hak gaspı gerçekleştirmiştir. 24 Haziran sonrası geçiş yapılan tek adam rejimiyle kazanılmış haklarımızı hedef alan uygulamalar bu kez de TBMM işlevsiz bırakılarak cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile düzenlenmektedir” ifadesini kullandı.

ANTEP

Antep Kadın Platformu da Yeşilsu’da basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Özgürlüğümüzü alacağız, erkek egemenliğine son vereceğiz” pankartı açıldı. Eylem kapsamında, 2018 yılında ülke genelinde erkekler tarafından öldürülen kadınların özgeçmişleri ve fotoğrafları Yeşilsu’da bulunan ağaçlara asıldı.

Antep Kadın Platformu adına konuşan Eğitim Sen Antep Şubesi Kadın Sekreteri Sara Alagöz, Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Cinayet Uçurumu Raporu’na göre, Türkiye’nin 140 ülke arasında 131’nci sırada olduğunu dile getirdi. Ülkede her 3 kadından 1’nin şiddete maruz kaldığını söyleyen Alagöz, şiddete uğrayan kadınlara rağmen iktidarın 16 yıldır harekete geçmediğini ifade etti.

DERSİM

Dersim Kadın Platformu, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, öldürülen kadınlar ve 85 yaşındaki tutuklu Sise Bingöl’ün fotoğrafları taşındı. Platform adına açıklama yapan Tuba Apaydın, dünyanın dört bir yanında kadınların diktatörlere, şiddetin her türlüsüne, savaşa, tacize, tecavüze, yoksulluğa, haklarının yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı mücadeleyi örmeye devam ettiğini söyledi. Açıklama öldürülen kadınların hikayesinin okunmasının ardından “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla son buldu.

VAN

Ahtamara Kadın Platformu öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, KESK Şube binasından Musa Anter Barış Parkı’na kadar yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Bina önü ve çevresi zırhlı otobüs, yüzlerce çevik polisi ve zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Kadınların yürüyüşüne izin vermeyen polislerle yapılan uzun tartışmaların ardından kadınlar gruplar halinde Musa Anter Barış Parkı’na kadar yürüdü. Park önünde bir araya gelen çok sayıda kadın, zılgıtlar ve “Jin Jiyan Azadi” sloganlarıyla parka yürüdü.

“Erk şiddetinize karşı susmuyoruz, örgütlü mücadelede buluşuyoruz” yazılı pankartın ardından bir araya gelen kadınlar adına ilk olarak HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan bir konuşma yaptı. Polis ablukasına ve engeline tepki gösteren Ertan, “OHAL bitmesine rağmen OHAL’i aşan sıkıyönetim uygulamalarını kadınlar olarak bir kez daha protesto ediyoruz, bu yaklaşımı kabul etmiyoruz” dedi. Cezaevinde açlık grevinin 18’nci gününde olan Leyla Güven ve tutuklu seçilmiş kadınlara da Van’dan selam gönderen Ertan, “Devlet şiddetini de erkek şiddetini de asla kabul etmiyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

AĞRI 

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde kadınlar, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın katılımıyla kahvaltıda buluştu. Parti binasında kadınların yoğun katılım gösterdiği programda konuşan HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Arzu Savaş, 25 Kasım’ın önemine dikkat çekerken, Hüda Kaya ise dünden bugüne direnen kadınların erk egemen zihniyete karşı sürekli mücadele içerisinde olduğunu belirtti. Kaya, “Kadınların duruşu, mücadelesi devam etmektedir. Kadın mücadelesinin en acı bedellerini ülkemizde yaşamamıza rağmen kadın mücadelesi bitmedi ve hala devam ediyor, devam edecek” şeklinde konuştu.

Cezaevlerinde tutuklu bulunan kadın siyasetçilerin durumuna dikkat çeken Kaya, “Türkiye’nin her yerinde kadınlar bugün meydanlarda ve sokaklarda bu zulme karşı seslerini haykıracaklar. Geleceğimiz Zeyneplerin, Mirabel Kardeşlerin, Leyla Güvenlerin, Aysel Tuğlukların, Sebahat Tuncellerin, Figen Yüksekdağların ve Çağlar Demirellerin direnişi gibi asla bitmeyecektir. Artarak devam edecektir. Geleceğimiz kutlu olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

HAKKARİ

25 Kasım dolayısıyla Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de panel düzenlendi.  HDP ilçe binasında düzenlenen panele HDP Van Milletvekilli Muazzez Orhan ve çok sayıda kadın katıldı. Panelde, açlık grevinde olan DTK Eşbaskanı ve HDP Hakkari Milletvekilli Leyla Güven’in direnişi selamlandı. Panelde konuşan DBP PM üyesi Şehzade Kurt, Kürt kadınların her türlü  saldırılara karşı kendini koruma görevi üstlenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

HDP Van Milletvekilli Muazzez Orhan ise “Toplumda kadına yönelik şiddet ekonomik, kültürel, fiziksel, psikolojik ve daha birçok boyutuyla yürütülüyor. Şiddet gören kadın bu şiddeti toplumdan saklama gereği duyuyor. Kadın bu şiddeti hiçbir zaman saklamamalı. Şiddeti uygulayan erkeğin zihniyeti devlet zihniyetiyle aynıdır” dedi. Kadına yönelik şiddetin  insanlık suçu olduğunu belirten Orhan, “Toplumda yaratılan şiddete karşı kadının birlik ve dayanışmayla direnme dışında bir alternatifi yok. Erkeğin yarattığı bu şiddeti ancak kadın mücadelesi ortadan kaldırabilir” diye konuştu.

 ANKARA 

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın, Sakarya Caddesi’nde eylem yaptı. Aralarında HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun da bulunduğu çok sayıda kadın, sloganlar atarak, Leyla Güven’in açlık grevini selamladı. Platform adına açıklama yapan Meziyet Yıldız, ülkede gün geçtikçe etkisini arttıran ekonomik kriz ve baskı ortamının yarattığı iklimle birlikte, kadınlara yönelen şiddettin tüm biçimlerinin artarak devam ettiğine dikkat çekti.

OHAL’le, temel hakların askıya alınarak şiddetin temel araç haline getirildiğini dile getiren Yıldız, şöyle devam etti: Cezaevlerinde kadınlara yönelik şiddet artarak devam ediyor. Savaş politikaları nedeniyle ülkelerinden uzakta kalan mülteci kadınlar şiddette en çok maruz kalan ve yine en çok yok sayılan kesim. Kadınları aşağılayan açıklamalar ve kadın düşmanı uygulamalar, kadına yönelik şiddetin, tacizin, tecavüzün cezasız kalması, hem şiddetin dozunu hem de şiddete maruz kalan kadın sayısını artırmaktadır. Kadın mücadelesinin sesini kısmak amacıyla, kadın ve çocuk hakları için yıllardır mücadele veren dernekler ve kadınların mücadelesinin sesi olan yayınlar kapatıldı. Seçilmiş kadın belediye eşbaşkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanması ise kadınların iradesine ve siyasette söz hakkına dönük bir saldırıdır. Artan milliyetçi, muhafazakar, cinsiyetçi politikalar sonucu LGBTİ+ lara yönelik saldırılar da her geçen gün artarak devam ediyor.”
İSTANBUL

Kadınlar İstanbul’da, her yıl olduğu gibi bu yıl da Taksim’i mora boyayacak. ‘Erkek şiddetine bahane çok. Susmaya, haklarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok’ sloganıyla saat 17.00’de Tünel’de bir araya gelecek olan kadınlar Galatasaray Meydanı’na yürüyecek. (Mezopotamya Ajansı)