Ankara’da sendika yöneticileri ve siyasetçilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, “Arkadaşlarımız barış talep ettikleri için gözaltında. Bedeli ne olursa olsun, barış için mücadele edeceğiz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de bulunduğu konfederasyonlarına bağlı sendika yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. SES Genel Merkez’inde düzenlenen toplantıya KESK ve bağlı sendikaların yöneticileri katıldı.

Toplantıda konuşan KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, her gün yeni gözaltılarla uyanır hale geldiklerini belirtti. Bozgeyik, “Emekçilerin hak mücadelesi, konfederasyonumuzun İzmir’de gerçekleştirdiği bölge mitingi, Samsun, Adana, Diyarbakır ve İstanbul’da yapılacak miting hazırlıkları, kadınların şiddete karşı sokaklara dökülmesi iktidarı ve devlet organlarını telaşa düşürmüş olmalı ki, hemen harekete geçildi” dedi.

Bozgeyik, “Arkadaşlarımızın hepsi de ifadeye çağrıldıklarında gidebilirler ama iktidar gözaltı ve tutuklamalar yoluyla muhalif kesimleri sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bu politikayı özellikle ve sistematik olarak uygulamaktadır” diye belirtti.

‘Anayasa ihlalidir’

“Toplantı ve gösteri hakkımızın kullanımı valiliklerin ya da idarecilerin insafına bağlı değildir. Valilerin keyfiliklerine uymak zorunda değiliz” diyen Bozgeyik, şöyle devam etti: “Basın açıklamalarına, mitinglere katılım, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımlar ve benzeri demokratik eylem ve etkinlikler anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler kapsamındadır. Bu nedenle değil gözaltına alınmak, soruşturma açılması dahi anayasa ihlalidir.”

‘Barış demeye devam edeceğiz’

SES üyelerinin 2016 yılında “sağlık ve yaşam hakkını savunmak” için Ankara Sakarya Caddesi’nde düzenlediği “Beyaz Bayrak” eyleminin operasyona gerekçe gösterildiği ifade eden Bozgeyik, “Barış talebi suç unsuru olarak görülmesi kabul edilemez. Emekçiler dün olduğu gibi bugün ve bundan sonra da bedeli ne olursa olsun barış için mücadele edecektir. Avukatlardan aldığımız bilgiye göre arkadaşlarımızın bugün emniyet ifadeleri alınacak ve yarın Ankara Adliyesi’ne getirilecekler. Yarın hepimiz Ankara Adliyesi’nde olacağız. Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz; göz altılarla, tutuklamalarla bizleri emek, demokrasi ve barış mücadelesinden alıkoyamayacaksınız” diye konuştu.