‘İddiaların asılsız ve dayanaktan yoksun olduğunu gösterebilmek için iddianamenin hazırlanmasını bekliyorum.’

Osman Kavala, geçtiğimiz hafta aralarında akademisyenlerin de bulunduğu 14 kişinin kendisiyle ilişkilendirilerek gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Bir açıklama yapan Kavala, “Bir yılı aşkın süredir tutuklu olmamın sebebi olarak ortaya atılan anayasal düzeni değiştirmek ve hükümeti devirmek suçlamalarının Gezi Olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğum iddiasının asılsız ve dayanaktan yoksun olduğunu gösterebilmek için iddianamenin bir an önce hazırlanmasını bekliyorum” dedi.

Kavala, avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasına göre benimle ilişkili olarak, aralarında akademisyenlerin de olduğu 14 kişinin gözaltına alınması ve bu bağlamda hakkımda bazı asılsız iddiaların gündeme getirilmesine çok üzüldüm.

Bir yılı aşkın süredir tutuklu olmamın sebebi olarak ortaya atılan anayasal düzeni değiştirmek ve hükümeti devirmek suçlamalarının Gezi Olaylarının yöneticisi ve finansörü olduğum iddiasının asılsız ve dayanaktan yoksun olduklarını gösterebilmek için iddianamenin bir an önce hazırlanmasını bekliyorum.

Bu davanın, insan özgürlüğüne değer vermeyen tutuklama anlayılının değişmesine katkı sağlayacağını ümit ediyorum”

Geçtiğimiz hafta, ‘Anadolu Kültür soruşturması’ kapsamında aralarında akademisyen ve gazetecilerin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar Gezi eylemlerini organize etmekle suçlanmış, İstanbul Bilgi Üniversitesi STK Eğitim ve Araştırma çalışanı Yiğit Aksakoğlu tutuklanmıştı.    (artigercek)