VAN- HDP Van Kadın Meclisi, kadınları 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde aday adaylık başvurusu yapmaya çağırdı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü Kadın Meclisi, 31 Mart yerel seçimleri için kadınları aday adaylık başvurusu yapmaya çağırdı. İl binasında yapılan basın toplantısına çok sayıda kadın katılırken, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van il Eşbaşkanı Aynur Tarhan, ilk olarak açlık grevinin 20’nci gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemini selamladı.
‘KADINLARI ADAY OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’
31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere dikkat çeken Tarhan, kadınlar olarak kendi iradelerine sahip çıkmak istediklerini dile getirdi. 2014 yerel seçimlerinde Van’da 14 belediyeden 12’sini kazandıklarını hatırlatan Tarhan, yerellerde eşit temsiliyeti sağlamak adına eşbaşkanlık sistemi ile seçime girdiklerini hatırlattı. Kayyum sistemini boşa çıkartmak ve kadın mücadelesine kenetlenmek adına tüm kadınları HDP çatısı altına davet eden Tarhan, tüm kadınları yerel seçimlerde HDP’den aday adayı başvurusu yapmaya çağırdı.
‘KAYYUMLARIN GİDİŞİ KADINLARIN ELİNDEN OLSUN’
Ardından söz alan HDP İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak ise, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de kadınların ön planda olması gerektiğini söyledi. Vanlı kadınlara seslenen Karabulak, tüm kadınları HDP’den aday adaylık başvurusu yapmaya çağırdı. Karabulak, “20 Kasım’dan bu yana bize yapılan başvurularda kadınların büyük ilgisi var. Amacımız bu başvuruların daha fazla artmasıdır. Van’da yüzlerce kadının başvurmasını istiyoruz. 2019 yılında kayyumların gidişleri kadınların ellerinden olsun” dedi.
Açıklama  “Jin jiyan azadî” sloganları ve atılan zılgıtlarla son buldu.   (MA)