URFA – Süresiz dönüşümsüz açlık grevini 20 gündür sürdüren Leyla Güven’in eylemiyle ülkede tıkanan demokrasinin önünün açılması için kıvılcım çaktığını dile getiren HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, “Kıvılcımı büyütmek için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin son bulması için açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 20’nci gününe girdi.
HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü ve Oya Ersoy ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Aysun Gezen, Güven’in taleplerinin bir an önce karşılanmasını istedi.
‘MİLYONLAR TECRİT EDİLİYOR’ 
Sürücü, Güven’in tek bir talebi olduğunu ve bu talebin yerine getirilmesi halinde Türkiye’ye huzur ve barış ortamının geleceğini kaydetti. Öcalan üzerinde uygulanan tecrit ile milyonların tecrit edildiğini dile getiren Sürücü, “Türkiye’de demokrasinin önü tıkanmıştır. Leyla Güven de, bu tıkanmayı açmak için bir kıvılcım çakmıştır. Kıvılcımı büyütmek için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” dedi.
 ‘GÜVEN’İN EYLEMİNİ SAHİPLENİYORUZ’
Sürücü; siyasetçiler, sendikacılar, ekolojistler, kadın ve gençlik örgütlerine kadar geniş halk kesimlerinin Güven’in direnişini sahiplenmesi gerektiğini belirtti. Güven’in başlattığı eylemin; tecridin kalkması, Türkiye’nin iç huzura ve barışa kavuşması için bir vesile olabileceğini dile getiren Sürücü, şunları söyledi: “Bu çerçevede Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kalması gerekiyor. Öcalan’ın özgürlüğü başta olmak üzere demokrasinin önünü tıkayan tüm engellerin kaldırılması gerekir. Güven’in talepleri bizim de talebimizdir. Türkiye’nin huzuru ve barışı için muhatap Sayın Öcalan’dır. Biz de Güven’in eylemini sonuna kadar sahipleniyoruz ve onunla dayanışmamızı sürdüreceğiz. Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”
HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da, Güven’in bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Ersoy, halk tarafından seçilmiş bir milletvekilinin yerinin cezaevi değil, halkın içi ve Meclis olduğunu dile getirdi.
‘TALEPLERİ KARŞILANSIN’
Leyla Güven’in halkın iradesiyle seçilmiş bir milletvekili olduğunu söyleyen KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen de, “Leyla Güven’in tutukluluk haliyle ülkemizdeki ciddi hukuksuzlukların bir tanesini yaşıyoruz. Boş dosyalarla hiçbir maddi gerekçesi olmayan hatta yazılamayan iddianamelerle milletvekilleri çok uzun süredir cezaevlerinde tutuluyor. Halkın iradesiyle seçilmiş kişilerin yerleri cezaevi değil, halkın içi ve Meclis’tir. Dolayısıyla Güven’in tutukluluk haline derhal son verilmesi gerekir” dedi.   (MA)