HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Meclise verdiği önerge ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için son üç yıl boyunca Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapmıştır?” diye sordu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin, 28 Kasım 2015 günü Sur’da öldürülmesinden bugüne geçen 3 yılda faillerin hala ortaya çıkarılmamış olunması Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e soruldu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz tarafından Gül’ün yanıtlaması talebiyle verilen soru önergesinde, Elçi’nin sokağa çıkma yasakları sırasında tahrip edilen tarihi ve kültürel mirasa, toplumsal barış ihtiyacına dikkat çekmek için basın açıklaması yaptığı Dört Ayaklı Minare önünde öldürüldüğü hatırlatıldı.

Aydeniz, akabinde “Katledilişinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen faillerin henüz bulunmadığı ve yargı önüne çıkarılmadığı, soruşturma dosyasında ‘faillerin tespiti adına etkin bir yol izlenmediği’ görülmektedir” dedi.

Aydeniz, Bakan Abdulhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

“*Tahir Elçi soruşturması ne aşamadadır?

*Cinayet onlarca insanın gözü ve kameralar önünde yaşanmasına rağmen neden failler tespit edilmemektedir?

*Elçi’yi vuran kişi ve vurulduğu anı gösteren kamera kayıtlarına ulaşılamamasına ve var olan görüntülerin silinmesine ilişkin başlattığınız bir soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşmadır?

*Elçi cinayeti sonrasında olay yerinin temizlendiği iddiasına ilişkin başlattığınız idari ve hukuki soruşturma var mıdır? Varsa hangi aşamadadır?

*Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması için son üç yıl boyunca Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapmıştır?”    (yeniyasamgazetesi)