MERSİN – Tecridin sadece İmralı’ya yönelik değil barış ve demokrasiye karşı da olduğunu dile getiren Mersin’deki sivil toplum örgütleri ve siyasetçiler, tecride karşı açlık grevinde olan Leyla Güven’in sesi olacaklarını ifade etti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin sona ermesi talebiyle açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek gelmeye devam ediyor. Mersin’de bulunan sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve sendika temsilcileri Güven’in açlık grevini selamlayarak taleplerini sahiplendiklerini belirtti.
‘BARIŞ İÇİN BU İRADEYE SAYGI DUYUYORUZ’
İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, bir insanın barış için kendi bedenini ortaya koyabilecek derecede iradesini desteklediklerini ancak son çare olarak böyle bir eyleme başlanmasından üzüntü duyduklarını söyledi. Demir, “Barış için başka bir alan bırakılmadığından dolayı insanın son çare olarak yaşamını ortaya koyması bizim için çok değerlidir. Keşke böyle bir yola başvurmasaydı ve keşke sorunlar daha demokratik bir şekilde hal edilseydi” dedi.
Leyla Güven’in bu kararının ses getirmesi için kamuoyunun duyarlı olması gerektiğini dile getiren Demir şöyle devam etti: “Çünkü talepler siyasi ve insani bir taleptir. Bundan dolayı da sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, derneklerin bu konuda daha duyarlı bir şekilde yaklaşması gerekir. İHD olarak Leyla Güven’in barış ve çatışmasızlık talepleri bizim de taleplerimizdir. Barış isteyen bir insanın taleplerine karşı biz de harekete geçmeliyiz. Silahların konuştuğu bir dönemde böyle bir karara saygı duyuyoruz.Leyla Güven’e sahip çıkılması gerektiğine inanıyoruz.”
‘BARIŞA VE DEMOKRASİYE TECRİT VAR’
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanı Zelal Önen, Güven’in savaşın son bulması için bedenini ölüme yatırdığını söyledi. Önen, “İmralı da yaşanan tecrit aslında aynı zamanda barışa, demokrasiye ve özgürlüğe de tecrittir. Leyla Güven’in talepleri bizim irademizdir. Leyla Güven bizim onurumuzdur. Onun İmralı’ya dikkat çekmesi aynı zamanda bir halkın tecridine ilişkindir. Buradan herkese sesleniyorum; Leyla Güven’in sahiplenmesi gerekiyor. Onun talepleri aynı zamanda bizim taleplerimizdir” dedi.
SAHİPLENME ÇAĞRISI
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mersin İl Eşbaşkanı Münir Güzel, Güven’in eylemiyle barışa ve seçilmişlerin tutukluluğuna dikkat çektiğini ifade etti. Güzel, bu eylemi güçlendirmek için barış ve demokrasiden yana olan kurumların destek sunması gerektiğini söyledi.
‘SESİNE SES OLACAĞIZ’
Cezaevlerindeki tutuklarla dayanışmak için kurulan Görülmüştür ekibinden yazar Adil Okay ise, Güven’in hukuksuz bir şekilde cezaevinde olduğunu ve taleplerinin demokratik talepler olduğunu vurguladı. Okay, Güven’in sesine ses olacaklarını aktardı.
‘TALEPLERİNE KULAK VERELİM’
Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şube Başkanı Özge Göncü, “Yaşamı savunan bizler, demokratik ve barış içinde bir memleket talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Barış talebini zindanlardan, alanlardan ve bulunduğumuz her yerden sesimizi yükselterek daha güzel bir geleceği el ele kuracağız. Leyla Güven’in bu talebine kulak verelim” dedi.   (MA)