Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın ortak sınırdaki askeri varlığını artırdığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı da Kırım’a S-400 savunma sistemi yerleştirileceğini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya ile aralarında yaşanan krizin geniş çaplı bir savaşa yol açabileceğini söyledi.

Poroşenko, ulusal televizyona yaptığı açıklamada, “Kimsenin bunun bir oyun ya da şaka olduğunu düşünmesini istemiyorum. Ukrayna, Rusya tarafından geniş çaplı bir savaş tehdidi altında. Rusya, ortak sınırdaki birliklerinin sayısını önemli ölçüde artırdı. Rus tanklarının sayısı üç misline çıktı.” dedi.

Petro Poroşenko, “Özgürlüğümüz, demokrasimiz, toprağımız için savaşacağız. Ruslar bize saldırırsa bunun için büyük bir bedel öderler” diye konuştu.

KIRIM’A S-400 SAVUNMA SİSTEMİ YERLEŞTİRİLECEK

Rusya Savunma Bakanlığı da Kırım Yarımadası’na S-400 savunma sistemi yerleştirileceğini duyurdu. RIA ajansının haberinde, yeni S-400 sistemlerinin yıl sonuna kadar faaliyete geçeceğini, ancak kaç yeni füze sisteminin kullanılacağını bilinmediği belirtildi. Bu adımın, ordunun yeniden silahlandırılması planı kapsamında atılacağı söyleniyor.

Rusya ve Ukrayna ilişkileri, Pazar günü Rusya’nın Kerç Boğazı’nda üç Ukrayna gemisine girişi kapatması ve 24 mürettebatı esir almasının ardından sarsılmaya başlamıştı. Ukrayna söz konusu olayın “saldırı eylemi” olarak nitelendirirken, Rusya ise Ukrayna gemilerinin Rusya bölgesine izinsiz girdiği açıklamasında bulunmuştu. (DHA/Euronews)