Elçi’yi anmak ve ölümünden sorumlu olanların açığa çıkarılmasını talep etmek için meslektaşları Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı. Adliye önünde yoğun güvenlik önlemi alınırken, avukatlar buradan ‘Tahir Elçi ölümsüzdür’ sloganıyla Elçi’nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare’ye yürümeye başladı. Yürüyüşe Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin yanı sıra, Şırnak, Hakkari, Van, Antep başta olmak üzere Bölge baroları, İstanbul ve Ankara barolarından avukat ve yöneticiler de anmaya katıldı.

Remzi Budancir’in Artı Gerçek’te yer alan haberine göre Tahir Elçi anmasına çok sayıda avukatın yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Selçuk Mızraklı ve Musa Farisoğulları da katıldı.

‘TAHİR ELÇİ BURADA, KATİLLER NEREDE’

Avukatların sık sık ‘Tahir Elçi burada, katiller nerede’ sloganı attığı Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu Suriçi’ne kadar sürdü.

Kitlenin önünde yürüyen çevik kuvvet, Diyarbakırlıların yürüyüşe katılmasına izin vermedi. Dört Ayaklı Minare’nin bulunduğu sokağa gazeteciler de üst aramasından geçirilerek alındı. Polisin halka izin vermemesi nedeniyle yürüyüşe avukatlar STK temsilciler ve milletvekilleri katıldı.

YAPTIĞI SON KONUŞMA DİNLETİLDİ

Dört Ayaklı Minare’nin önünde Tahir Elçi’nin vurulmadan hemen önce, yaptığı son konuşma dinletildi.

Daha sonra söz alan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, “Her şey bir televizyon programında başladı. Şer odakları harekete geçti. Herkesin gözü önünde alıp götürdüler Tahir’i” dedi.

Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Manşete çıkardılar. Linç ettiler. O Dört Ayaklı Minare’ye siper olmak için geldi buraya. Dönemin iktidar sahipleri ‘cinayeti aydınlatırız’ dediler ama 3 yıl geçti bir ilerleme yok. Mermi kovanları toplanmadı, rapor açıklanmadı. Bu cinayetin faili meçhul dosyaları gibi olmasına izin vermeyeceğiz.”

Avukatlar daha sonra Tahir Elçi’nin önünde vurulduğu Dört Ayaklı Minare’ye karanfil bıraktı.

Elçi, saat 14.00’te de mezarı başında anılacak.   (pelajans)