HDP adaylarını, üyeleri, yöneticileri, STK temsilcileri, muhalefet bileşenleri ve halkın katıldığı toplantılarla belirleyecek.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, yerel seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“Türkiye 10 gündür uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ediyor” diyen Oluç, AİHM’in Demirtaş kararının 10 gündür yerine getirilmediğini söyledi. Kararın çevirisinin dün Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesine ilettiğini hatırlatan Oluç, “Mahkemenin bu kararın uygulanması için önünde hiçbir engel kalmamıştır. Yerel mahkemenin Anayasanın 90. maddesine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46. Maddesine uyarak bu kararı bir an önce vermesini bekliyoruz” dedi.

Oluç, AİHM’in bireysel önlem, tazminat ve genel sorunlar olmak üzere 3 tür kararı bulunduğunu ve Demirtaş kararında üçünün de yer aldığını belirterek, Demirtaş’ın serbest bırakılmamasının politik bir tutum olacağını vurguladı. Oluç, ayrıca “Yerel seçimler öncesinde bir yerel mahkemenin bu tür bir tavrı seçimleri etkilemeye dönük olacaktır” dedi.

MECLİS BAŞKANI’NA LEYLA GÜVEN ÇAĞRISI

Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in İmralı’daki tecritin kaldırılması için 23 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlatan Oluç, Güven’i desteklediklerini, partililerin çeşitli illerde dönüşümlü açlık grevleri yaptığını kaydetti. Oluç, ayrıca Leyla Güven’in 24 Haziran günü serbest bırakılmasına rağmen hâlâ cezaevinde tutulmasını da eleştirdi. Meclis Başkanı’nı göreve çağıran Oluç, “Yargının yasama üzerindeki vesayeti karşısında gereken adımları atmazsanız yargı ve yürütme vesayetini kabullenmiş olursunuz” dedi.

‘YARGININ YEREL SEÇİM OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR’

HDP Sözcüsü Oluç, patililere yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarına da değindi. “Yargının yerel seçimlere dönük operasyonları devam etmektedir. Karşımızda artık sadece AKP-MHP koalisyonu yok, yerel seçimlerde bu koalisyona ortak olmuş kimi yargı mensupları vardır. Bir partinin yerel seçim çalışmasını engelliyorsunuz, seçme ve seçilme hakkına tacizde bulunuyorsunuz” diyen Oluç, yargı mensuplarına şu çağrıyı yaptı: “Eğer siyaset yapmak istiyorsanız, iktidarın yanında çalışma yapmak istiyorsanız cübbelerinizi çıkarın, karşımıza aday olun ama üstünüzde cübbeler varken üyelerimizi tutuklayarak yerel seçim çalışmalarını engelleme çabalarınız hukuki ve anayasal değildir ve bir suçtur.”

‘HDP SİYASET ALANINDAN TASFİYE EDİLMEK İSTENİYOR’

Milletvekilleri hakkında yeni fezlekeler geldiğini de belirten Oluç, 8 yılda düzenlenmiş olan fezleke sayısının iki katından fazlasının 4 ay içinde düzenlendiğine dikkat çekti. Oluç, HDP’nin demokratik siyaset alanından tasfiye edilmeye çalışıldığını söyledi ve ekledi: “Boşuna bir çabadır.”

ADAYLAR YEREL DİNAMİKLERCE BELİRLENECEK

Meclis grubu ve Merkez Yürütme Kurulu ile MYK’nın yaptığı iki toplantıda yerel seçim hazırlıklarının tartışıldığını bildiren Oluç, aday başvurularının 5 Aralık’ta sona ereceğini kaydetti. Aday başvurularının illerde komisyonlara iletildiğini, başvurular tamamlandıktan sonra adayların belirleneceğini kaydeden Oluç, “Adayların yerel dinamikler tarafından belirlenmesi konusunda bir karara vardık. Aday belirleme seçimi mümkün olduğunca geniş katılımla yapılacak. Aday belirleme seçimine katılacaklar halkımız, üyelerimiz, yöneticilerimiz, toplumsal muhalefetin tüm bileşenleri, STK’lar, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri olacaktır” dedi.

‘KAYYIMLARI ADAY GÖSTERMEK KAYBEDECEĞİNİN İLANI’

Yine fermuar sistemi uygulanacağını belirten HDP Sözcüsü, kampayalarının en geç Ocak ayında başlayacağını söyledi. Oluç, aday belirleme seçimlerinin tek istisnasının Kürt illerindeki ittifak adayları olacağını, bunun için özgün yöntemler uygulanacağını kaydetti.

AKP’nin Kürt illerinde aday gösterdiği kayyımlara da değinen Oluç, “Kaybedeceğini ilan etmiştir, biz de oraları kazandığımızı ilan etmiş oluyoruz” dedi.

EN GENİŞ DEMOKRASİ İTTİFAKI

Gazetecilerin sorusu üzerine yerel seçimler için herhangi bir parti ile resmi görüşme olmadığını ifade eden Oluç, ancak AKP-MHP koalisyonu karşısına muhalefet olan herkesin birlikte hareket edeceği zeminlerin güçlendirilmesi, iktidar koalisyonunun egemenlik alanının daraltılması ve siyasi sonuçlar alacak adımların atılması gerektiğini kaydetti. Oluç, “Halkın yöneliminin de bu olduğunu görüyoruz. Yerellerde en geniş demokrasi güçleri ittifakının sağlanmasının çok önemli olduğunu en başından beri söylüyoruz” dedi.

AYHAN BİLGEN GÖREVİNİN BAŞINDA

Grup Başkanvekili MYK üyesi Ayhan Bilgen’in temsiliyet görevlerinden ayrılma talebinin kabul edilmediğini de bildiren Oluç, Roboski davasının karşı karşıya kaldığı sorunların araştırılması için bir komisyon kurulduğunu, komisyon raporunun MYK’ya iletileceğini ve ihmal ve yanlışı olanlar için gerekli yaptırımların uygulanacağını söyledi.

‘OSLO’DAKİ TOPLANTIYI BİZ DE BASINDAN GÖRDÜK’

HDP Sözcüsü, gazetecilerin sorusu üzerine Oslo’da yapılan ve akil insanların da katıldığı toplantı hakkında “Biz de basından gödük, katılan herhangi bir kişiyle görüşmemiz olmamıştır. Herkes çeşitli toplantılar yapmakta, Kürt sorununu, demokrasi sorununu tartışmakta özgürdür ve her tartışma önemlidir ama aslında Kürt halkına karşı çok ağır bir saldırı sürdürenler nedense seçimler öncesinde birden bire Kürt halkına çiçek atmaya başlamaktadırlar. Biz bunu biliyoruz. Bu kez de yapılanın buna hizmet etmemesi gerektiğini söylüyoruz. Kürt halkı bunu yemez. Gerçek bir çözüm, barış isteniyorsa o zaman yapılacaklar bellidir” dedi.  (artigercek)