İSTANBUL –  KHK’lerle işlerinden ihraç edilen KESK üyeleri, OHAL uygulamalarına derhal son verilmesini, haksız hukuksuz bir biçimde işinden edilen kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmesini, KHK’ların tümüyle iptal edilmesini ve OHAL Komisyonun lağvedilmesini talebinde bulundu.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işten atılmalarına dair Şişli’de bulunan Cevahir AVM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eylemde, “KHK’lar gidecek, biz kalacağız” pankartı ve “Ana dilde eğitim istedik, istiyoruz”, “Bilimsel laik eğitim istedik, istiyoruz”, “Barış istedik, istiyoruz” dövizleri taşındı.

Açıklamaya bazı sivil toplum örgütü temsilcisi de destek verdi. Eylemde ilk olarak konuşan Eğitim-Sen İstanbul 7 Nolu Şube Sekreteri Vaiz Adıgüzel, 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek, her hangi bir hukuki süreç işletilmeden işlerinden edildiklerini dile getirdi. Adıgüzel, “Bizler o günden bu yana ne söylediysek hala aynısını söylüyoruz. Neden işimizden edildik? Bu sorumuza daha da cevap  verilmiş değil” diye konuştu.

Eylemde basın açıklamasını ise KESK adına Mürsel Fırat okudu. Fırat, OHAL uygulamalarına derhal son verilmesini, haksız hukuksuz bir biçimde işinden edilen kamu emekçilerinin derhal işlerine iade edilmesini, KHK’ların tümüyle iptal edilmesini ve OHAL Komisyonun lağvedilmesini talep etti. Fırat, “Nereden ya da kimden gelirse gelsin örgütlü mücadelemizi hedef alan saldırılara rağmen, hukuki fili ve meşru mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz” diye kaydetti.

Yapılan açıklamanın ardından KESK’liler, meydanda “krizin bedelini ödemeyeceğiz” bildirileri dağıttı.  (MA)