گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Gripin işçilerinin grevi sürüyor

Gripin işçilerinin grevi sürüyor

657

7 gündür grevde olan işçiler, ‘Gripin’e bir yılda yüzde yüz zam geldi. Biz yüzde 25 zam istedik kabul edilmedi. Taleplerimiz kabul edilene kadar grevdeyiz’ diyor.

Gripin İlaç Fabrikası işçilerinin grevi 7 gündür devam ediyor. Fabrika önünde bekleyen işçiler talepleri karşılanana kadar greve devam ettireceklerini belirttiyor.

Ekonomik krizden çok fazla etkilendiklerini analatan işçilerden Şirin Akay, patron istedikleri zammı vermediği için grev kararı aldıklarını söyledi.

‘SOĞANI YÜZDE 25 ZAMLA ALIYORSAK ÜCRETİMİZE DE ONA GÖRE ZAM YAPILSIN’

2 yılda bir tekrarlanan sözleşmenin Haziran ayında bittiğini hatırlatan Akay, “O zaman enflasyon yüzde 12’ydi. Şimdi yüzde 25 oldu. Yani biz sözleşmeyi yürütürken paramız erimeye devam etti. Talep ettiğimiz yüzde 25’ken işverenin öngördüğü yüzde 17’ydi. Eğer bugün biz soğanı, patatesi yüzde 25 zamlı alıyorsak ona göre de zam yapmaları gerekiyor. Bizim için öngördükleri rakam açlık sınırında. Hiçbir zaman tokluk sınırına geçmedik. Bu paralarla geçinmeye çalışıyoruz. Biz de insanız. Bizim de yemeye, içmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

18 yıldır Gripin İlaç Fabrikası’nda çalıştığını ve emek verdiğini belirten Akay, “Burada çalışanlarla aile gibi olduk. İşveren de bunu biliyor. İşverenden anlayış bekliyoruz. İşverenin iyileştirmeye gideceğine inanıyoruz. Talebimiz karşılana kadar grevi sürdüreceğiz” dedi.

‘KRİZİN SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ’

20 yıldır Gripin İlaç Fabrikası’nda çalışan Çiğdem Yahşi de, işverenin teklif ettiği maaşın kendilerine yetmediğini belirterek, şunları söyledi:

“2 bin TL maaş alıyorum. Bin TL kira veriyorum. ‘Market lüks, pazara gidin’ diyorlar. Pazara da gidemiyoruz. Soğanın kilosu 5 TL olmuş. Eti hiç saymıyorum bile. Kira mı verelim, faturayı mı ödeyelim, pazara mı gidelim? Burada tek başına ev geçindirmeye çalışan arkadaşlarımız var. Yeni arkadaşlarımız bin 600 TL alıyor. Asgari ücrete zam geldiğinde bu arkadaşlarımızın maaşı asgari ücretin altında kalacak. Arkadaşımızın çocuğuna yemek parasını veremediği için okulda yemek vermemişler. Her birimizin durumu çok kötü. Kriz olabilir ama bu krize sebep biz değiliz. Niçin biz faturasını ödüyoruz ki? Hem krizin bizim işverenimizi etkilemediğini biliyoruz.”

Grevde oldukları için para alamadıklarını belirten Yahşi, “İçeride üretim yok. Biz çalışmadığımız zaman onlar da bir şey yapamıyor. Anlamalarını bekliyoruz. Şu ana kadar içeriden hiçbir şekilde bir ses gelmedi. İşverenimizden iyi niyet bekliyoruz. Maaşlarımızda hak ettiğimiz iyileştirmenin yapılmasını istiyoruz” dedi.

‘GREVE DEVAM’

Bir diğer işçi Hanife Çerkezoğlu ise, “İşverenimiz satışların durgun olduğunu söylüyor. Her şeyden kısabiliyoruz. Ama hastalandığımız zaman ilacımızdan kısamıyoruz. Bu yüzden işverenin ‘Satışlar yok’ demesine inanmıyoruz” dedi. Türkiye’de Gripin üreten tek yerin çalıştıkları fabrika olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, “Gripin’e bir yılda yüzde yüz zam yapıldı. Geçen yıl bir kolisi 42 TL olan Gripin, bir yılda 85 TL’ye yükseldi. Satış var. Ama bizim maaşlarımıza zam gelmiyor. Elektriğe, doğalgaza zam geldi. Aldığımız maaş yetmiyor. Çok fazla bir şey istemiyoruz. Gelen zamlara göre maaşımızda iyileştirmeye gidilmeli.”

Çerkezoğlu, talepleri karşılana kadar grevlerini sürdüreceklerini dile getirdi. (Mezopotamya Ajansı)