Erdoğan’ın ‘Hamle yapar, işi bitiririz’ sözünden sonra Demirtaş’la birlikte cezası onanan İmralı Heyeti Üyesi Önder, cezaevine girdi. Önder, ‘Ne sarf ettiysek arkasındayız. Barış ve demokrasi kazanacak’ dedi

HDP Ankara eski Milletvekili ve İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, kesinleşen 3 yıl 6 ay hapis cezasını yatmak üzere Kocaeli Kapalı Cezaevi’ne girdi. Cezaevine girmeden önce kısa bir açıklama yapan Önder, “Ne sarf ettiysek arkasındayız. Barış ve demokrasi kazanacak” dedi. Önder, HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’la birlikte yargılandığı davada 3 yıl 6 ay, Demirtaş ise 4 yıl 6 ay ceza almıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş’ın siyasi gerekçelerle tutuklandığı ve serbest bırakılması gerektiği yönündeki kararı sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “AİHM kararı bizi bağlamaz. Hamlemizi yapar, işi bitiririz” demiş, bu sözlerden sonra Demirtaş ve Önder’in İstinaf Mahkemesi’nde bekleyen davaları öne alınarak cezalar apar topar onanmıştı. Aynı anda İmralı Heyeti Üyesi İdris Baluken’in de cezası onanmıştı.

‘Hamle’nin sonucu

İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, kesinleşen 3 yıl 6 ay hapis cezasını nedeniyle cezaevine girdi. Kocaeli Asliyesi’ne götürülen Önder, buradaki işlemlerinin ardından Kocaeli 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Adliye çıkışında gazetecilerin sorularını kısaca yanıtlayan Önder, sözlerinin arkasından olduğunu vurgulayarak, “Ne sarf ettiysek, arkasındayız. Bütün dostlara selam. Barış ve demokrasi kazanacak” dedi. Önder’in yasal cezai indirimler uygulanmak suretiyle cezaevinde geçireceği süre dikkate alındığında, koşullu salıverilme tarihinin 19 Temmuz 2021, hak ederek tahliye tarihinin ise 3 Haziran 2022 olduğu öğrenildi.

Önder’in mesajı

Önder’in bir mesajı da HDP tarafından yayınlandı. HDP’nin twitter hesabında yer alan mesajda Önder şöyle dedi. “Barış ve demokrasi uğruna emek verenler açısından sürpriz olmayan günlerden geçiyoruz. Bu savaş ve hoyratlık kuyusu sanıldığı kadar derin değildir. Yaşananlar iç karartıcı gibi gözükse de güzel günler bütün ülke için çok yakındır aslında. Bizim geleneğimiz azdan çoğu çıkarabilmenin sayısız örneğiyle bezelidir. Ettiğimiz her laf, yürüttüğümüz bütün çabalar onurumuzdur. Bedel gerekiyorsa ödemek de öyle… Bütün dostları başarı ve dayanışma duygularımla selamlıyorum.”

Çözüm süreci suç sayılıyor

İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile AKP hükümeti ve devlet arasında yürütülen görüşmelerde kritik rol oynamıştı. Önder, İdris Baluken ve Pervin Buldan ile birlikte hükümetin kararıyla İmralı’da Öcalan ile defalarca görüşmüş, İmralı-AKP hükümeti-devlet-PKK ve Erdoğan arasında yapılan görüşmelerde hem arabulucu hem de çözümün aktörü olarak rol üstlenmişti. Şimdiki cumhurbaşkanı dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’la da görüşmeleri olan Önder, tarihi Dolmabahçe Mutabakatı açıklamasını okumuştu. Dolmabahçe’de hükümet ve devlet adına Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ile Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu; HDP adına ise İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken yer almıştı. Dolmabahçe’de Öcalan ile devlet ve hükümet arasında yapılan mutabakat sonucunda açıklama yapılmıştı. Önder, demokratik çözüm perspektifini içeren 10 maddelik manifestoyu okumuş, hükümet kanadı da demokrasi ve barış konusunda adım atma taahhüdünde bulunmuştu. Erdoğan’ın çözüm masasını devirmesinden sonra o dönemde hükümetin katılımıyla HDP’li yetkilerin yaptığı açıklama ve görüşmeler bu dönem suç olarak görülmeye ve dava açılmaya başlandı.

Bu ceza hepimize mücadele çağrısıdır

HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç, Önder’in tutuklanmasına dair konuştu. Oluç, “Sırrı Süreyya Önder, Kandıra Cezaevi’ne cezasını çekmek üzere gitti. Demirtaş haksız verilen karar nedeniyle cezaevinden salınmıyor. Yedekte tutulan o kararla AİHM’nin by pass edilmesi hedeflenmişti . Hamle ve iş bitirme noktasında yapılan iş budur. Bu işin anlamı yargının tamamen emir komuta altında çalıştığının göstergesidir. Bu kararlar sarayın direktifleri doğrultusunda verildiğini göstermiştir. Hile yoluna başvurarak engellemiş oldunuz. Dosyayı öne çektiniz. ‘Biz aslında salacaktık fakat mahkeme karar verdi’ diyecekler hiç utanmadan ve sıkılmadan. Demirtaş’a ‘sen Kürt’sen adalet yok’ demiş olursunuz. Önder’e de ‘sen Kürtlerin yanında demokrasi barış için mücadele ediyorsan sana da adalet ve hukuk yok’ denilmiştir. Bütün demokrasi güçlerine, siyasi partilere, meslek örgütlerine, demokrat ve vicdan sahibi olan herkes buna karşı çıkmalı” diyerek mücadeleye çağırdı.  (yeniyasamgazetesi)