ISTANBUL – Belediye meclis üyelerinin yarısının kadınlardan oluşacağını dile getiren HDP PM Üyesi Feray Mertoğlu, “Kadınların siyasetten geri düşürüldüğü bu ortamda, bizim politikalarımıza ve güç birliğine inanan kadınların aday olmalarını istiyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 31 Mart yerel seçimleri için hazırlıklarını sürdürüyor. HDP Parti Meclisi (PM) Üyesi Feray Mertoğlu, seçimlerde kadınların nasıl bir yol izleyeceğine dair değerlendirmelerde bulundu.
Sistem karşısında en etkin mücadele eden kesimin kadınlar olduğunu belirten Mertoğlu, verilen mücadele sonucunda birçok yasanın kadınlar lehine değiştirildiğini belirtti. Yerel seçimlerde de erkek egemen siyasete karşı durmak için kadınların ittifak kurması gerektiğini ifade eden Mertoğlu, özgür ve eşit bir dünyanın bu ittifakla sağlanabileceğini dile getirdi.
‘GENİŞ BİR SEÇİM İTTİFAKIYLA HAZIRLANIYORUZ’
Mertoğlu, HDP olarak fizibilite çalışmalarına başladıklarını söyleyerek, şöyle devam etti: “Çok geniş bir seçim ittifakıyla seçimlere hazırlanıyoruz. Partili kadın kurumlarıyla, sendikalı kadınlarla, demokratik kadın örgütleriyle görüşmeler yaptık. Seçimlere nasıl hazırlanabiliriz, kadınlar olarak neler yapabiliriz, başlıklarını konuştuk. Kadınların öneri ve görüşlerini göz önüne alarak bir seçim bildirgesi hazırlayacak, bu önerileri rehber alarak seçimlere gideceğiz. Direngenlikleriyle bize güç katan cezaevindeki kadınların taleplerini ve söyleyeceklerini de seçim bildirgemize ekleyeceğiz.”
‘GASP EDİLEN HAKLARIMIZI ALACAĞIZ’
Kayyumların atanmasıyla birlikte kadın kazanımlarının yerle bir edildiğini ifade eden Mertoğlu, “Bölgede kadınlar şiddete uğradığında İlk Adım İstasyonları’na giderdi. Şiddete uğrayan kadınların talepleri varsa sığınmaevlerine yerleştirilirdi. Belediyelerde kadınlar her türlü işi üstleniyordu. Böylece kadınlar belediyelere daha rahat gelip gidebiliyor, derdini anlatabiliyordu. Kayyumla birlikte kadın dernekleri kapatılmış, şiddet daha da artmış, kadınlar yönetimden uzaklaştırılmıştır. Bu seçimlerde gasp edilen haklarımızı yeniden alacak, geçmişte eksik bulduğumuz kimi yanları da tamamlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.
‘KADINLAR YÖNETİM ORGANLARINDA YER ALACAK’ 
Kadın özgürlükçü bir paradigmaya sahip olduklarının altını çizen Mertoğlu, erkek egemen sisteme karşı mücadele edecek kadınların yönetim organlarında yer alması gerektiğini kaydetti. Yerel yönetimlerin kadınları yakından ilgilendirdiğini belirten Mertoğlu, belediye meclis üyelerinin yarısının mutlaka kadınlardan oluşacağını söyledi. Mertoğlu; kadınlarla buluşma evleri, toplumsal iş bölümünü reddeden mesleki kurslar, spor alanları, kadınların özgürce dolaşabildikleri sokakların yaratılması gibi pek çok şeyi yapabileceklerini dile getirdi.
ADAY OLMA ÇAĞRISI
Kadınların sorunlarının ancak kendileri tarafından çözülebileceğinin altını çizen Mertoğlu, özellikle batıdaki belediyelerin çoğunun erkeklerden oluştuğunu dile getirdi. Mertoğlu, “Kadınların siyasetten geri düşürüldüğü bu ortamda, bizim politikalarımıza ve güç birliğine inanan kadınların aday olmalarını istiyoruz. Kadınlar, belediyelerde söz ve karar sahibi olmak için mücadele etmeli. Özellikle; muhtarlık adaylıkları için kendi mahallelerinde başvurular yapmalı. Geleceğimize sahip çıkmak için bütün kadınlar bu görevi üzerine almalı” diye konuştu.
MA / Melike Ceyhan