Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin kredi notunu ‘negatif’ olarak açıkladı. “Mali disiplin zorlaşacak” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB” ve not görünümünü “negatif” olarak teyit etti.

Fitch’den yapılan açıklamada, “Negatif görünüm, jeopolitik risklerin ve küresel koşulların oluşturduğu çok yönlü riskleri yansıtmaktadır. TL yılın ilk aylarında keskin bir zayıflama yaşadı. Bu zayıflama ekonomik ve jeopolitik gelişmelerin zorlaştırdığı dış finansman zorluklarının gelişmesinden kaynaklandı” denildi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre “Fitch, güvenilirliğin bozulduğunu düşündüğü ekonomi politikasını test edecektir” açıklaması yapıldı.

‘MALİ DİSİPLİN ZORLAŞACAK’

Açıklamada ayrıca, büyümedeki yavaşlamanın uzun süredir korunan mali disiplini zorlaştıracağı da ifade edildi.

Ayrıca, Türkiye’de enflasyonun, kredi notu “BB” seviyesinde bulunan diğer ülkelere kıyasla daha yüksek olduğu, yapısal göstergelerin ise aynı ülkelere göre daha güçlü olduğu vurgulanırken negatif görünümün ekonomik dengelenmeye ilişkin çok yönlü riskler, küresel finansal koşulları, ulusal ve jeopolitik riskleri yansıttığı, Türkiye ekonomisinin, Türk Lirası’nın değerinde önceki aylarda yaşanan kayıpların üstesinden gelmeye çalıştığı kaydedilerek, büyümedeki yavaşlamanın uzun süredir korunan mali disiplini zorlaştıracağı belirtildi.

Fitch, en son 13 Temmuz 2018’de Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye düşürmüştü.