CHP, tüm muhalefet yerine İYİ Parti ile anlaştı. CHP-İYİ Parti, Kürtler konusunda AKP ile MHP’nin muhalefetteki versiyonu olmakla eleştiriliyor

Yerel seçimler yaklaşırken partiler arasındaki ittifak tartışmaları da sona doğru ilerliyor. AKP ve MHP Cumhur İttifakı’nı iller bazında yerel seçime taşımada anlaşırken, muhalefet cephesinde ittifak tartışması şimdilik iki parti arasındaki görüşmelerle sınırlı kaldı. CHP ve İYİ Parti, AKP ve MHP ittifakını muhaleffette taklit etmekle eleştiriliyor. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, en son Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Suriye’ye yönelik operasyon açıklamasına destek verirken, İYİ Parti de benzer bir tutumla operasyonu destekliyor. CHP ve İYİ Parti anlaşsa da HDP olmadan büyükşehirleri kazanmasının imkansız olduğu vurgulanırken, Kürtlerin ve demokratik güçlerin yer almadığı bir muhalefetin “Saray’ın muhalefeti” olacağı eleştirileri yapılıyor. Öte yandan partilerin iller üzerindeki pazarlıkları ise sürüyor.

Dar çerçeveli muhalefet

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İYİ Parti ile yapılacak olan seçim ittifakı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bir Tv kanalına konuşan Salıcı, “İçime sinmeyen bir iki yer var. İYİ Parti’nin de içine sinmeyen yerler vardır. Parti teşkilatındaki arkadaşları anlıyorum ama sonuçta daha büyük bir amaç için bir fedakarlık noktasındayız hepimiz” dedi. Salıcı, “İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu mu?” sorusu üzerine de “Sayın Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü’nde başarılı bir ilçe başkanlığı süreci geçirdi. Sonra yüzde 51 ile Beylikdüzü’nde seçimi kazandı. Beylikdüzü AKP’den aldığımız bir ilçedir” diyerek bu ihtimali güçlendirdi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise İstanbul için ismi geçen İmamoğlu ile görüştü. Cumhuriyet’e konuşan İmamoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüşmesine dair “Türkiye ve İstanbul meseleleriyle ilgili konuştuk. Beylikdüzü’ndeki başarılı sürece ilişkin Kemal Bey memnuniyetini her zaman dile getiriyor. Biz de İstanbul’a ilişkin düşüncelerimizi anlattık” dedi.

20 il daha masada

Öte yandan 21 büyükşehir belediyesi üzerinde anlaşmaya varan iki partinin görüşmelere devam edeceği ve 20 ilin masaya konulabileceği öğrenildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesini de ziyaret etti. Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, yazarlar Emin Çölaşan, Saygı Öztürk, Deniz Zeyrek, Çiğdem Toker ve Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül ile bir süre görüşen Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesi çalışanları hakkında FETÖ üyeliği iddiasıyla hazırlanan yeni iddianameye ilişkin, “Sözcü’ye karşı yapılan bu hareketi içimize sindiremiyoruz. Bu FETÖ’cüleri güçlendiren bir harekettir, bunu da hiç kimse unutmasın” dedi.   (yeniyasamgazetesi)