Avusturya’da koalisyon ortağı FPÖ, çifte vatandaşlık konusunda Ankara’nın işbirliği yapmadığı gerekçesiyle Türkiyelilere vatandaşlık hakkının askıya alınmasını istiyor.

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı olan aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri ve Başbakan Yardımcısı Heinz-Christian Strache, Türkiye vatandaşlarının Avusturya vatandaşlığına geçiş hakkını askıya almak istediklerini duyurdu.

Strache’nın açıklaması, Anayasa Mahkemesi’nin yasak olmasına rağmen Avusturya vatandaşlığı hakkını aldıktan sonra Türkiye vatandaşlığından çıkmayan bireylerin araştırılmasına yönelik programın yasadışı olduğu yönündeki kararından sonra geldi.

Strache, 270 bini aşkın Türkiyelinin yaşadığı Avusturya’nın çifte vatandaşlıkların araştırılması konusunda Ankara’nın işbirliği yapmamasını kararına gerekçe olarak gösterdi.

Avusturya’da Türkiyelilerin çifte vatandaşlık hakkı tanınmıyor. Geçtiğimiz yıllardaki seçimlerde Avusturya vatandaşı olan birçok Türkün oy kullanması üzerine 100 bini aşkın kişinin gerçekten Türkiye vatandaşlığından çıkıp çıkmadığı tartışma konusu olmuştu.

FPÖ, koalisyon ortağı olduktan sonra Avusturya vatandaşlığına geçen Türkiyelilerin halen Türkiye vatandaşı olup olmadıklarını incelemek üzere büyük bir programı devreye koymuştu. Bu kapsamda 100 bini aşkın kişi incelemeye alınmıştı. Ancak bu program, Anayasa Mahkemesi tarafından ‘illegal’ olarak tanımlandı.   (ANF)